___MS Lİ DOSTLAR PAYLAŞIM PLATFORMU

FORUM => Sorularınız , Sorunlarınız ve Paylaşımlarınız... => Konuyu başlatan: sineeem üzerinde 15 Aralık 2020 - 11:24:32Konu Başlığı: Sigara
Gönderen: sineeem üzerinde 15 Aralık 2020 - 11:24:32
Merhabalar
5 yıl yoğun sigara kullandım. Ağustos sonunda birden yani azaltmadan sigarayı tak diye bıraktım. 15 gün sonra çok ağır bir atak geçirdim. Omurilik komple lezyon dolu. Öyle ki 1 hafta tekerlekli sandalye üstünde kaldım. Yoğun tedavi ile ayağa kalktım. Şimdi 1 aydır yine sigara kullanıyorum ama iyileşme hızım çok yavaşladı. Tekrar sigarayı bırakmaktan korkuyorum.


Yaşayan var mı? Aniden sigarayı bırakınca vücut yoksunluk hissine kapılıp atak mı geçiriyor? Ben şimdi yine aniden sigara bıraksam daha mı kötü olurum?  :(


Konu Başlığı: Ynt: Sigara
Gönderen: coster üzerinde 16 Aralık 2020 - 11:56:11
Sigaranın zararı tartışılmaz. Her kişide MS ve tüm hastalıklar farklı seyrediyor olabilir.

Ben MS le sigaranın yürümeyeceğini düşündüğümden azantarak bıraktım. Bırakma aşamasında normalde oturup kalkmalara çok sıkıntı yaşamamama rağmen eğer otururken sigara içmişsem kalkmakta çok zorlandığımı gördüm. Herşeye rağmen kalkmıişsamda bir süre denge bulmakta zorlandım.

Aynı şekilde sigara içtiğim anlarda bacaklarımdan güç çekildiğini ve ayakta durmakta zorlandığımı gördüm.

Bunlar benim yaşadıklarım. Bence sizin için doktorunuzla konuştuktuktan sonraki karar en doğru karar olur.


Konu Başlığı: Ynt: Sigara
Gönderen: sineeem üzerinde 16 Aralık 2020 - 23:15:21
Teşekkürler coster.


Konu Başlığı: Ynt: Sigara
Gönderen: oslem üzerinde 25 Aralık 2020 - 12:50:43
Bende olumsuz etkilerini ysşadığımda bırakmıştım. Bahsettiğiniz durumu yaşamadım ve ysşayanda duymadım. Sigarayı bırakınca çok stres tasadınız mı o etkılemiş olabilir mi ?