Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/mslidost/public_html/forum/Sources/Load.php(225) : runtime-created function on line 3

Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/mslidost/public_html/forum/Sources/Load.php(225) : runtime-created function on line 3

MR ..MS
15 Mays 2024 - 07:23:29 *
Merhaba, Ziyareti. Ltfen giri yapn veya ye olun.

Kullanc adnz, parolanz ve aktif kalma sresini giriniz
Google
Duyurular: MS' li Hasta ve Hasta Yakýnlarý Ýle Ýletiþim Kurabilmek için Sitemize Üye olup , FORUM Bölümünü Kullanabilirsiniz...

Ana Sayfa   Yardm Oyun Ara Giri Yap Kayt  
Sayfa: [1]   Aa git
  Yazdr  
Gnderen Konu: MR ..MS  (Okunma Says 6598 defa)
0 ye ve 1 Ziyareti konuyu incelemekte.
Under_Attack
Asil Üye

Teþekkür Sayýsý 6

Mesaj Says: 2278

« : 22 Haziran 2008 - 13:41:57 »

MR incelemesi ile MS hakkýnda bilgi edinilir.
Manyetik Rezonans ile yapýlan incelemelerde MS’lilerin % 90’ýnda beynin ak maddesinde birden çok sayýda plak saptanýr. Beyin sapý, beyincik ve omurilikte de plaklar saptanabilir. Varolan plaklarý görmek açýsýndan MRI, MS tanýsý için olmazsa olmaz duruma gelmiþtir
Yeni oluþan MS plaklarý, MR’da kontrast madde ile boyanýrlar. MR’da plaklarýn görünümü MS için oldukça tipik kabul edilirse de aslýnda çok özgün deðildir. MS plaðý olmayan baþka bozukluklar da benzer görünümü yaratabilir. Özellikle küçük damarlarýn yaygýn olarak hastalanmasý gibi, pek çok deðiþik nedenle oluþabilecek damar týkanmalarý, plak görünümünü taklit edebilir. Damar hastalýðý olmadan da MS görünümü ile karýþabilecek bazý durumlar vardýr. Nadiren tek ve çok büyük bir MS plaðý, etrafýndaki dokularda basý ve hasar yaratarak sanki bir tümörmüþ gibi de görünebilir. Bu ve baþka nedenlerle, MR’a bakýp “Burada plaklar var öyleyse bu bir MS’dir” þeklinde yorum yapmak olasý deðildir.

MR incelemesi taný koymak dýþýnda MS’in seyrini izlemek için de kullanýlabilir

MR’dan, MS plaklarýnýn var olup olmadýðýný anlamak dýþýnda, baþka nedenlerle de yararlanýlmaktadýr.
Normal koþullarda kan içinde bulunan pek çok maddenin beyin dokusu içersine ulaþmasý mümkün deðildir. Þeker ve oksijen baþta olmak üzere ancak bazý maddeler, seçici olarak kandan beyne ulaþabilir. Bu nedenle damar içine verilen özel bir boya maddesinin beyne geçmesi normal koþullarda olasý deðildir. “Kan beyin bariyeri” adý ile anýlan bir savunma düzeneði ile bu geçiþ engellenmiþtir. Menenjit ve baþka bazý hastalýk durumlarýnda bu bariyer yýkýlýr ve geçiþ serbestleþir. Yeni MS plaklarýn, kan yoluyla kontrast madde denilen özel kimyasal maddeler verildiðinde daha parlak görülmesi (boyanmasý), kandan beyne serbest madde geçiþi ancak bu dönemde olasý olduðu için, hastalýðýn alevlendiðini (Atak) gösterir.
Eski plaklarýn bazýlarý zamanla tümüyle yok olurlarken, bazýlarýnýn MR’ýnda “Kara delik” adý verilen özel bir görünüme dönüþtüðü anlaþýlmýþtýr. Kara deliklerin miktarýna bakarak hastalýðýn oluþabilecek aðýrlýðýný tahmin etme giriþimleri vardýr.
Oluþum mekanizmalarý bölümünde daha ayrýntýlý bir þekilde anlatýldýðý üzere beyinde plak dýþý bazý olumsuz geliþmelerin izlenmesinin de sonuç öngörüsüne katkýsý olabilir.
Bazý pahalý tedavilerin baþlanmasýna ve sürdürülmesine karar verirken MR’daki geliþmelere bakýlmasý, bu tedavilerin parasýný ödeyen kurumlarýn belirlediði yasal bir zorunluluktur.
Bu ve benzeri nedenlerle MR incelemeleri tekrarlanabilir

dmsg-hessen.de/dokumentearchiv/ - ms derneði
Ercan AYYILDIZ
Aktif Üye

Teþekkür Sayýsý 0

Mesaj Says: 181

YÜZÜNÜZ DAÝMA GÜLSÜN

« Yantla #1 : 29 Haziran 2008 - 16:05:08 »

vERDÝÐÝNÝZ BÝLGÝLER VE PAYLAÞIMINIZ ÝÇÝN TEÞEKKÜR EDERÝM A-PLUS. Size de geçmiþ olsun. Tüm ms liler için Allah'tan açil þifalar dilerim.

Nacre
bülent
Ýlgili Üye
**

Teþekkür Sayýsý 0

Mesaj Says: 117

« Yantla #2 : 04 Temmuz 2008 - 15:08:30 »

Geçenlerde birinden mr ýn ms ataklarý tetiklediðine dair bir þeyler duydum ama ben 5 yýldýr ms tanýþtým ama hiç bir yerde böyle bir þey duymadým. Sizlerin bildiði bir þey var mý acaba ?
oslem
Yönetici

Teþekkür Sayýsý 6

Mesaj Says: 3192

« Yantla #3 : 04 Temmuz 2008 - 15:11:10 »

Bende ilk defa duyuyorum neye dayanarak böyle birþey söylemiþler?
kamus
Asil Üye

Teþekkür Sayýsý 0

Mesaj Says: 781

yaprak döker bir yanýmýz,bir yanýmýz bahar bahçe..

« Yantla #4 : 04 Temmuz 2008 - 17:07:10 »

benim dr um çok sýk mr a girmemi istememiþti  Ney

asenay
Ýlgili Üye
**

Teþekkür Sayýsý 0

Mesaj Says: 138

sil baþtan baþlamak gerek bazen. hayatý sýfýrlamak

« Yantla #5 : 05 Temmuz 2008 - 00:46:11 »

arkadaþlar çok sýk mr a girmek radyasyondan dolayý kanser e bile yol açar.. bu nedenle drlar sýk mr a girilmesini önermez... yani kafanýza göre gidip mr istemeyin... kendi drunuza gidin.. oisterse çektirin. neymiþþþþþþþþþþ canýmmmmmmmmmm buuuuuuu deniz mi havuz mu sürekli girmek olurmuymuþþþ Kahkaha
ümraniyeli
Üye
*

Teþekkür Sayýsý 0

Mesaj Says: 44

« Yantla #6 : 08 Temmuz 2008 - 20:50:24 »

ben bu konuyu mefkure hocama sordum ve vucuda gelen hiçbirþey yok bu yüzden tehlikesi yok dedi çünkü ben 1 haftada 5 kez mr girmek zorunda kaldým tabiki hocamýn isteðiyle ve korkma dedi zararlý deðil dedi
bülent
Ýlgili Üye
**

Teþekkür Sayýsý 0

Mesaj Says: 117

« Yantla #7 : 14 Temmuz 2008 - 09:52:31 »

Bende mr ses dalgasýyla çalýþtýðýný biliyorum ve zararsýz olduðunu düþünüyorum. Hatta bizim mr çektirdiðimiz kiþi arkadaþýmýz o tehlikesiz demiþti. onu bir görürsem tekrar ayrýntýlý soracaðým. çünkü kapýsýnda hamilleler girmesin iþareti var birde metalle girmek yasak bunlar soru iþareti oluþturdu kafamda ?
VOLKANS
Üye
*

Teþekkür Sayýsý 0

Mesaj Says: 6

« Yantla #8 : 08 Ekim 2011 - 01:50:44 »

Magnetik rezonans (MR) tekniði ile yapýlan tetkiklerde radyasyon, yani X-ýþýnlarý kullanýlmaz. Bu nedenle MR tetkiki sonrasýnda radyasyonun verdiði zararlý etkiler görülmez.
biltek.tubitak.gov.tr

sporcular sürekli mr giriyor.
benimde bildiðim mr ýn en büyük zararý acil ve özel yaptýrdýðýn MR parasý.
birde ayný MR istanbulda 4 farklý yerde 4 farklý ve arada baya fark olan paralarla.
örnek niþantaþý interme... denen hastahanede MR 1800 tl iken (baþ boyun) bakýrköy radyomrda aynýsý 1000 tl
100 mt yukarýdaki açýk mrda 400 tlye yaptýrabiliyorsun.

ne kadar kazýklanýyoruz....
Sayfa: [1]   Yukar git
  Yazdr  

Gitmek istediiniz yer:  

eXTReMe Tracker
|Ana Sayfa| Sitemap | Ariv | Wap | Wap2 | Wap Forum | XML | Rss
MySQL ile Glendirildi PHP ile Glendirildi Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines XHTML 1.0 Geerli! CSS Geerli!

02 Ocak 2022 - 14:23:18