___MS Lİ DOSTLAR PAYLAŞIM PLATFORMU
20 Ocak 2022 - 14:10:54 *
Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Google
Duyurular: Güncel Ms Bilgilerine Doktorlarımızdan bölümünden ulaşabilirsiniz...

Ana Sayfa   Yardım Oyun Ara Giriş Yap Kayıt  
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: konuşurken alt dudağın büzüşmesi  (Okunma Sayısı 5784 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
nisa
Asil Üye

Teşekkür Sayısı 0

« : 06 Kasım 2015 - 23:36:39 »

hocam tekrar merhaba...kaç aydır  ben konuşma zorluğu diye tabir ettiğim şey şöyle oluyor= konuşurken alt dudağımda büzüşme oluyor bu şekilde ifade etmemiştim hiç.böylece bi pelteklik ortaya çıkıyor... yoksa ms ten deilde başka bişey bi kas hastalığı falan olabilirmi hocam ms te böyle bi atak varmıdır konuşurken alt dudak büzüşmesi?Ney? kullanabileceğim bi ilaç bi bişey yokmu hocam? şuan tegretol alıyorum ama işe yaramıyo ( ha birde 7 aydır gilenya kullanıyorum gilenya yaparmı böyle birşey
« Son Düzenleme: 06 Kasım 2015 - 23:39:21 Gönderen: nisa » Logged
Neurologist
İlgili Üye
**

Teşekkür Sayısı 0

« Yanıtla #1 : 07 Kasım 2015 - 09:49:50 »

MS hastalığında her türlü yeni nörolojik bulgu, atak olma ihtimalini taşır. Mutlaka değerlendirme gerektirir. Takip eden hekiminle görüşmende ve bu durumu paylaşmanda fayda var. Geçmiş olsun.

Yrd. Doç. Dr. Sevda Sarıkaya
Nöroloji Uzmanı
nisa
Asil Üye

Teşekkür Sayısı 0

« Yanıtla #2 : 09 Kasım 2015 - 20:01:17 »

hocam mr sonucu bu şekilde

KONTRASTLI BEYİN MRG İNCELEMESi

Her iki   serabellar  hemisferde  ponsun  her iki yarısında,  mezensefalonun  her iki yarısında periventriküler  alanlarda  sentrum semiovalede,  T2A ve FLAIR de  hiperintens,  T1A da izo-hipointens  uzun  aksı beynin uzun aksına  dik  lezyon  alanları izlenmiştir.Korpus  kallozumun  bütün  segmentlerinde lezyon alanları   söz konusudur. Hastanın klinik görünümü  destekler  ise  bulgular  öncelikle  demiyinilizan  hastalıklar (Ms ?)  açısından anlamlıdır.  IVKM sonrasında aktif  plak oluşumu  açısından anlamlı olabilecek  patolojik  kontrast  tutulumuna  saptanmadı.
Görüntü alanına giren paranazal
nisa
Asil Üye

Teşekkür Sayısı 0

« Yanıtla #3 : 09 Kasım 2015 - 20:02:23 »

KONTRASTLI SERVİKAL MR İNCELEMESİ
 Servikal lordoz normaldir.
Kranioservikal bileşke oluşumları normaldir.
C2-3-4-5-6-7 vertebralar  seviyesinde,    görüntüler  dahilinde  torakal  seviyede  yama  tarzında  alanlar  halinde T2A da  spinal korda  hafif  hiperintens, lezyon alanları  izlenmiştir. (Hastanın klinik bulguları  destekler  ise demiyilinizan  plak ?).  Hastanın  klinik bulguları  ile  beraber  değerlendirilmesi  önerilir. IVKM sonrasında  aktif  plak oluşumu   açısından anlamlı  olabilecek  patolojik  kontrast  tutulumuna  rastlanmamıştır.

nisa
Asil Üye

Teşekkür Sayısı 0

« Yanıtla #4 : 09 Kasım 2015 - 20:05:25 »

hocam bu sonuçlara göre bi yardımcı olurmusunuz ? ms açısından bi değerlendirirmisiniz? nöroloji polikliniğine muayene oldum nörolojik bulgu rastlanmadı dio ....peki bu konuşurkenki durumum nedir
Neurologist
İlgili Üye
**

Teşekkür Sayısı 0

« Yanıtla #5 : 26 Kasım 2015 - 12:46:36 »

Sizi değerlendiren hekime soracaksınız bana değil. MR raporu değil hasta tedavi edilir. Geçmiş olsun.
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

eXTReMe Tracker
|Ana Sayfa| Sitemap | Arşiv | Wap | Wap2 | Wap Forum | XML | Rss
MySQL ile Güçlendirildi PHP ile Güçlendirildi Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines XHTML 1.0 Geçerli! CSS Geçerli!

23 Temmuz 2021 - 17:26:30