___MS Lİ DOSTLAR PAYLAŞIM PLATFORMU
20 Ocak 2022 - 14:44:16 *
Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Google
Duyurular: Oyun Bölümümüze ilave edilen yeni oyunları oynayıp skorlarınızı kaydederek birbirlerinizle tatlı bir rekabet içine girebilirsiniz

Ana Sayfa   Yardım Oyun Ara Giriş Yap Kayıt  
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Sonuclarım  (Okunma Sayısı 8740 defa)
0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
kartal4121
Üye
*

Teşekkür Sayısı 0

« : 01 Ocak 2015 - 21:19:54 »

Merhaba hocam,

benim bundan tam bir ay önce sol gözümde bulanık görme başladı. Beyin cerrahisine ve göz polikliniğine aynı gün gittim. Beyin cerrahı beyin mr ı istedi. Beyin mr ı normal geldi herhangi bir lezyon gözlemlenmedi. Göz doktoru gözlük verdi. Gözlük takınca görüntü düzeliyor. İlk sorum, Eğer göz sinirlerimde NMO (devic hastalığı) sonucunda bir bozulma olmuş olsaydı gözlük ile düzelme sağlanabilir miydi?

Göz iiçin gitmemin ardından tam 15 gün sonra; testis torbamın sol tarafı ve penisimin sol tarafında hissizlik başladı. yaşadığım hissizliği tanımlayacak olursam ; tamamen hissetmiyorum değil fakat sağ tarafa göre daha az hissediyorum. İlk güne göre artış yok, azalma var. 29.12.2014 gunu Kocatepe Üniversitesi hastanesi noroloji A.B.D ye gittim. hikayemi anllattım. NMO (Devic Hastalığı) şüphesi ile yatırdılar iki gün. Çok korktum. Beyin mr ım daha önce çekildiği için, İlaçlı ve İlaçsız boyun ve omurilik mr ı çektiler. Asistan olan doktorla mr ı beraber inceledik. "Ben birşey göremiyorum" dedi.

VEP ve SEP testlerine girdim. ikiside normal geldi. Kan değerlerine baktılar onlarda normal. Anormal olanlar;
SEROLOJİ de "ANTİ TROMBIN 3" - 40,1 normalin üst sınırı 40
idarar da "BACT" - 41,55 normalin üst sınırı 25
Biyokimyada "KALSİYUM" - 10,45 normalin üst sınırı 10,2
Hematoloji de "PDW" - 16,4 normalin üst sınırı 15
Hematolojide "PCT" - 0,162 Normal değer aralıkalrı %  0,20-0,35

Daha sonra bir tüp kan alındı ve bunun serumu çıkarıldı. Anti-Aquaporin testi yapılması için Çapa tıp a göderildi. Sonuç 29.01.2015 te gelicek. Fakat bu süreç içerinde ben kendimi yiyip bitireceğim sanırım.

Size sorum;
Anlattıklarım dan yola çıkarak yorum yapacak olursanız, NMO dan ne derece şüphe ederdiniz?
MR'lar VEP, SEP, normal, Gözlükle görüşte düzelme sağlanabiliyor MS yada NMO şüphesi devam eder mi? yoksa Anti-Aquaporin (NMO - IgG) testini beklemeli miyim?

Meslek : Mühendis/Müdür (stres çok yoğun)
doktorlar şüphe koyduktan sonra elimde yüzümde ayak tabanlarımda karıncalanma başladı. sizce bir ilgisi var mıdır ben mi abartıyorum?

Yardım edin lütfen çok korkuyorum, Teşekkür ederim.
« Son Düzenleme: 01 Ocak 2015 - 21:22:26 Gönderen: kartal4121 » Logged
adinisenkoy
Kadrolu Üye

Teşekkür Sayısı 0

« Yanıtla #1 : 03 Ocak 2015 - 03:28:50 »

Korkudan dolayı bende olan belirtileri saysam sayfaya sığmaz karıncalan ma mı istersin uyuşukluk mu hepsi vardı ama ms değilim,sende değilsindir büyük ihtimal
kartal4121
Üye
*

Teşekkür Sayısı 0

« Yanıtla #2 : 03 Ocak 2015 - 11:45:47 »

Öncelikle teşekkür ederim.

yaşadıklarımı yazdım, bunların üzerine prof. NMO araştırılacak yazınca baya çok ağladım. olma ihtimali nedir bilmiyorum. herşeyi yazdım ama hala çok korkuyorum.
kartal4121
Üye
*

Teşekkür Sayısı 0

« Yanıtla #3 : 04 Ocak 2015 - 19:28:35 »

Sevda Hanım fikrinizi bildirmeniz benim için önemli
Neurologist
İlgili Üye
**

Teşekkür Sayısı 0

« Yanıtla #4 : 05 Ocak 2015 - 20:27:10 »

Kartal Bey,

Öncelikle geçmiş olsun. Komplike bir hastasınız. Buradan söyleyeceğim herhangi birşey sizi endişelendirebilir. Ayrıca değerlendirmediğim bir hasta ile ilgili internet üzerinden tanılar üzerinde konuşmam da doğru değil. Ancak size şunu söyleyebilirim ki; Demiyelinizan hastalıklarda ayırıcı tanıda nörogörüntüleme çok önemlidir. ABD'de Nöroradyoloji diye bir yan dal vardır ve bu görüntüleme yöntemlerini Nöroradyoloji hocaları organize eder ve değerlendirilirler. Düz bir beyin MR, omurilik MR yeterli değildir. Görme sinirini detaylı gösteren bazı özel sekanslar içeren bir MR yapmak ve bunu Nöroradyoloğa yorumlatmak gerekir. Bence siz hem MS ile ilgilenen bir Nöroloğun takibine girmeli, hem de tanı aşamasında bir Nöroradyologtan yardım almalısınız. Tekrar geçmiş olsun dileklerimle...

Yrd. Doç. Dr. Sevda Sarıkaya
Nöroloji Uzmanı
kartal4121
Üye
*

Teşekkür Sayısı 0

« Yanıtla #5 : 05 Ocak 2015 - 20:53:43 »

omurilik mr ı ilaçlı çekildi sevda hanım.

Peki sadece şuna cevap verirseniz çok sevinirim. Optik sinir NMO yada MS yüzünden hasar almış ve bulanık görme buna bağlı olarak gelişmiş olsaydı. Gözlük taktığım zaman görüntü düzelirmiydi. Gözlük taktığım zaman düzeliyor çünkü o yüzden soruyorum.
Neurologist
İlgili Üye
**

Teşekkür Sayısı 0

« Yanıtla #6 : 07 Ocak 2015 - 12:29:38 »

Hayır gözlükle % 100 düzelme sağlanamazdı. Ama tek başına bunu kriter almayınız lütfen. Bunu söyleyen doktorlarınızın mutlaka bir bildiği vardır. Bana sorduğunuz gibi, çekinmeden ve ısrarla onlara da bu soruları yöneltiniz. Geçmiş olsun.

Nöroloji Uzmanı
kartal4121
Üye
*

Teşekkür Sayısı 0

« Yanıtla #7 : 07 Ocak 2015 - 17:01:56 »

Çok teşekkür ederim Sevda Hanım,
Saygılar
kartal4121
Üye
*

Teşekkür Sayısı 0

« Yanıtla #8 : 09 Ocak 2015 - 18:33:20 »

Sevda Hanım, tekrar merhaba. Mr sonuclarım çıktı. raporunu yazıyorum buraya. Siz NMO yada MS le alakalı bir durum var mıdır? Kişisel olarak fikrinizi soruyorum.

TORAKAL VERTEBRAL KOLON MR İNCELEMESİ:
Klinik Bilgi: Nöromyelitis optika?
Tetkik Sekansları: PD ve T2 sagittal (MR myelografi)
 T1 sagittal- aksial
 FL2D 15 transvers, 14 cc kontrast madde kullanılmıştır.
Bulgular:
T3-4 düzeyinde ön subaraknoid mesafeyi minimal daraltan subligamentöz anüler yırtık eşlikli bulging izlenmiştir.
T6-7 düzeyinde ön subaraknoid mesafeyi daraltan subligamentöz anüler yırtık eşlikli santral protrüzyon
dikkati çekmiştir.
T8-9 düzeyinde spinal kord sağ yarımını basılayan, sağ paramedian protrüzyon saptanmıştır.
Tüm intervertebral disklerde dejeneratif T2 sinyal kaybı mevcuttur.
Torakal vertebra end plate'lerinde yer yer milimetrik Schmorl nodül formasyonları dikkati çekmiştir.
Tetkik alanında izlenen diğer intervertebral disk aralıkları ve bu aralıklardaki disklerin yapı ve lokalizasyonu normaldir.
Tetkik bölgesinde izlenen diğer vertebra korpus yükseklikleri ve kemik yapıların iç sinyal homojenizasyonu normaldir.
Kontrastlı serilerde patolojik kontrastlanma izlenmedi.

SERVİKAL VERTEBRA MR İNCELEMESİ:
Klinik Bilgi: Nöromyelitis optika?
Tetkik Sekansları: T1-T2 SE sagittal
 T2 FFE aksiyel, 14 cc kontrast madde kullanılmıştır.
Bulgular:
Tetkik bölgesinde izlenen intervertebral disk aralıkları ve bu aralıklardaki disklerin yapı ve lokalizasyonu normaldir.
Tetkik bölgesinde izlenen vertebra korpus yükseklikleri ve kemik yapıların sinyal homojenizasyonu normaldir.
Nöral foramenler, dorsal sinir kökleri serbest olarak izlenmektedir. Spinal kanal normal anotomik özellikleri ile izlenmiştir.
Spinal kord iç sinyal dağılımı homojen ve normaldir. Paraspinal bölge normaldir.
Kontrastlı serilerde patolojik kontrastlanma izlenmedi.
MR YORUM: NORMAL BULGULAR.
Neurologist
İlgili Üye
**

Teşekkür Sayısı 0

« Yanıtla #9 : 15 Şubat 2015 - 14:10:35 »

Kartal Bey,

Kişisel fikrimi söyleyebilmem için sizi değerlendirmem gerekiyor. Daha önce de iki defa yanıt vermişim ve komplike bir hasta olduğunuzu ve buradan yapılacak yorumların da sakıncalı olduğunu belirtmişim. Siz bence MS üzerine spesifik çalışan nöroloji uzmanlarından birisine gidiniz. Benim üst ihtisasım Demans ve Hareket Bozuklukları, MS değil. Geçmiş olsun tekrar...

Nöroloji Uzmanı
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

eXTReMe Tracker
|Ana Sayfa| Sitemap | Arşiv | Wap | Wap2 | Wap Forum | XML | Rss
MySQL ile Güçlendirildi PHP ile Güçlendirildi Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines XHTML 1.0 Geçerli! CSS Geçerli!

21 Ağustos 2021 - 10:48:52