___MS Lİ DOSTLAR PAYLAŞIM PLATFORMU
20 Ocak 2022 - 14:03:13 *
Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Google
Duyurular: Güncel Ms Bilgilerine Doktorlarımızdan bölümünden ulaşabilirsiniz...

Ana Sayfa   Yardım Oyun Ara Giriş Yap Kayıt  
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: mr sonuçları  (Okunma Sayısı 14026 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
bluebird
Üye
*

Teşekkür Sayısı 0

« : 14 Ocak 2014 - 13:06:07 »

Merhaba hocam,
Benim başımın sol tarafında çizgi şeklinde bir alanda,  yüzümün sağ tarafında, sağ avuç içimden koluma yayılan ve sağ bacağıma vuran ritmik elektrik çarpması hissi (1-2 gün sürebiliyor) yüzümde uyuşma ve dil kontrolümde bozulma, gözlerimde kayma ve karışma hissi ve sağ bacağımda sanki uyuşmuş gibi bir his(3 gün sürebiliyor, yürümemi etkiliyor ve ayağımı sürümeme yada adımımın yarıda kalmasına sebep oluyor.son 1 yıl içinde 3-4 defa tekrarlandı) bacaklarımda istem dışı şiddetli titreme ve 3-4 gün  boyunca hergece uzun saatler sürebilen karabasan(uyku felci)(son 1 yıl içinde hemen hemen her ay 3-5 defa tekrarlandı) şikayetleri var.Karabasan sonrası uyandığımda bütün bedenimde şiddetli ağrılar ve sanki uyumamışımda dayak yemişim hissiyle uyanma oluyor.  3 hafta önce mahallemizdeki kuruyemişçiye gitmiştim. Kapıdan çıktığımda bulunduğum yeri tanıyamadım. Yaklaşık 1-2 dakika boyunca kapıda bekleyip evimi hatırmaya çalıştım.
 2006 yılında şiddetli baş ağrısı ve bayılma, sara nöbetine benzer ve depresyon ilaçlarıyla engellenemeyen nöbetler sonucu çekilen mr sonuçlarımı paylaşmak istiyorum. Bana herhangi bir teşhis konulmadı ve takibi önerildi. Fakat 2008 yılında hamilelikten ve sonra çeşitli sebeplerden dolayı doktora gidemedim. 2 gün önce uzun zamandır devam eden aşırı yorgunluklarım,halsizlik hissi ve çabuk yorulma sebebiyle dahiliye doktoruna gittim. Doktor hanım kan ve idrar tahlili sonuçlarımın temiz olduğunu herhangi bir sorun görünmediğini ve herhangi bir nörolojik sebepten kaynaklanma ihtimaline karşın nöroloji doktoruna gitmemi söyledi.2006 ve  2007 De çekilen mr sonuçlarımı sizinle paylaşmak istiyorum.
 Sonuç: Sol serebral hemisfer forseps majör derin beyaz cevherde, sol lateral ventrikül oksipital hornu komşuluğunda, t1 ağırlıklı sekansta hipo, t2 ağırlıklı sekansta hiperintens lezyon alanı dikkati çekmiştir. Komşuluğundaki lateral ventrikül oksipital hornunda hafif ektazi, çekilme eşlik etmektedir. Flaır da hiperintens sinyal karakterindedir.
Tanımlanan lezyon flaırda hiperintens sinyal özellikleri göstermekle birlikte komşuluğundaki lateral ventrikül oksipital hornunda ektazi, çekilmeye neden olması dolayısıyla daha çok kronik dönem iskemik gliotik değişiklikler lehine yorumlanmıştır. Klinik olarak değerlendirilmesi ve takibi varsa eski grafileri ile karşılaştırılması önerilir. ( özel hastane 25-1-2006)

diğer mr sonucu 2007- devlet hastanesi
Ön tanısı serebral enfarktüs olan hastanın beyin mr incelemesinde solda lateral ventrikül posterior hornu komşuluğunda 10x15 mm boyutlarında t1 a incelemede hipo, t2 ve flair ağırlıklı sekansta hiperintens görünümde alan dikkati çekmiştir. Kontrastlı incelemede intrakranial patolojik kontrast tutulumu saptanmamıştır. Ayrıca her iki lateral ventrikül posterior hornu komşuluğunda sınırları net olarak seçilemeyen flair sekansta hiperintensite ile karakterize görünümler dikkat çekmiştir. Bu görünümler öncelikle demyelinizan dismyelinizan alanlar lehine yorumlanmış olmakla birlikte klinik bulgularla birlikte değerlendirilmesi önerilir.
Kranyal mr anjiografi inceleme bulgular: Her iki ıca distal servikal petroz segmentte aterom plaklarına bağlı hipointens görünümler izlenmiştir. Bununla birlikte belirgin lüminal daralma saptanmadı. Solda anterior serebral arter A1 segmentte aterom plaklarına bağlı sinyal azalması ve distal kesimde hafif lüminal daralma izlenmiştir. 
Anti ds dna testi sonucu: 36 referans aralıkları <40 negatif - 40-50 şüpheli - >50 pozitif sonuç 6 ay sonra anti ds dna + lupus antioagulanı ile takip

Hocam çok uzun yazdım özür dilerim ancak muayeneye devlet hastanesine gideceğim yine ve muayene için eminim 1 dakikam bile olamayacak.Doktora şikayetlerimi bile anlatamayacağım. O yüzden buradan sizinle paylaşmak istedim. Beni yönlendirmenizi dilerim.

Geceler diken bana,
Hangi gecemi yakayım...
Neurologist
İlgili Üye
**

Teşekkür Sayısı 0

« Yanıtla #1 : 19 Ocak 2014 - 22:57:25 »

Merhabalar,

Anlattığınız şikayetler gerçekten önemli ve kapsamlı bir değerlendirmeyi hak ediyor. Öncelikle kontrastlı bir beyin MR çekilmesinde (öncekilerle kıyaslamalı) fayda var. Ancak MR yapılan merkeze, makinanın kalitesine ve değerlendiren hekimin nöroradyoloji tecrübesine (nöroradyoloji diplomasına ait Türkiye'de birkaç hoca var. Onlara ulaşabilmek tabi ki en iyisi olur) göre çok fark eder. Siz bence bu şikayetlerinizi özetleyip bir kağıda yazın ki devlet hastanesinde muayene sırasında unuttuğunuz birşeyler kalmasın. Bu tür rahatsızlıkların o koşullarda değerlendirilmesi doğru değil ama malesef ki Türkiye'de sağlık sistemini neresinden tutsanız elinizde kalıyor Geçmiş olsun.

Sevda Sarıkaya, MD
Assistant Professor of Neurology
Consultant Neurologist at Beykoz Medistate Hospital
Faculty at Yeditepe University Department of Sociology
www.sevdasarikaya.com
https://www.facebook.com/yrddocdrsevdasarikaya
https:/twitter.com/drsevdasarikaya
bluebird
Üye
*

Teşekkür Sayısı 0

« Yanıtla #2 : 20 Ocak 2014 - 23:59:58 »

Cevabınız için çok teşekkürler hocam. Maalesef devlet hastanesinden başka çarem yok ama umudum da yok. yine teşhis koymayıp takip önerecekler eminim. Ta ki bu belirtilerim dayanılmaz boyutlara yada geri dönüşsüz sonuçlara varıncaya kadar teşhis koyulmayacak. Eski mr sonuçlarımda takip önerip  göndermeleri doğru bir karar mı hocam. Bu belirtiler bu sonuçlarla bir araya geldiğinde hiçbir tedavi yöntemi önerilemezmiydi? İlginiz için ve bizlere böyle bir fırsat sunduğunuz için çok teşekkür eder saygılarımı sunarım.

Geceler diken bana,
Hangi gecemi yakayım...
bluebird
Üye
*

Teşekkür Sayısı 0

« Yanıtla #3 : 21 Ocak 2014 - 19:00:08 »

Merhaba tekrar hocam. Soylediginiz gibi yaptim sikayetlerimi yazip yanimda goturdum. Sansima doktor hanim ilgiliydi ve vakit ayirdi. Birazda kizdi bana neden bu zamana kadar takip ettirmedin dedi. Ilacli mr istek kagidi verdi multipl skleroz? Yazdi istek kagidina.yarin mr icin gidecegim.sonuclari tekrar yazarim. Tesekkurler

Geceler diken bana,
Hangi gecemi yakayım...
bluebird
Üye
*

Teşekkür Sayısı 0

« Yanıtla #4 : 05 Şubat 2014 - 15:49:45 »

Yeni mr sonuçlarım : Her iki frontal lobda posteriorda periventriküler beyaz cevher yerleşimli, solda 10 mm. sağda yaklaşık 5 mm çaplı t2 ve flair hiperintens lezyonlar izlenmiştir. Ayrıca her iki frontal lobda derin beyaz cevherde birkaç adet milimetrik boyutlu t2 ve flair hiperintens odak mevcuttur. Nonspesifik lezyonların ayırıcı tanısında demiyelinizan hastalıklar görünüm özelliği nedeni ile kesin olarak ekarte edilemez bu nedenle klinik labaratuvar korelasyon ve radyolojik takip önerilir. ıvkm enjeksiyonu sonrası patolojik kontrastlanma saptanmamıştır. 

Geceler diken bana,
Hangi gecemi yakayım...
bluebird
Üye
*

Teşekkür Sayısı 0

« Yanıtla #5 : 11 Şubat 2014 - 13:50:38 »

Bugün mr sonuçlarımı gösterdim. Maalesef başka bir doktor vardı ve şikayetlerimi dinlemedi bile. Mr sonuçlarına baktı. Ms ten şüphelenilmiş, lezyonlar var fakat geçici sekeller olabilir bunlar bunların ms lezyonu olup olmadığını anlamak için üst tanı yöntemlerini uygulayacağız dedi. Bana verdiği reçeteye vaskülit testleri, rutinler, vep testi ve göz muayenesi yapılacak yazmış. Büyük hasekiye sevketti.

Geceler diken bana,
Hangi gecemi yakayım...
Neurologist
İlgili Üye
**

Teşekkür Sayısı 0

« Yanıtla #6 : 11 Şubat 2014 - 19:03:48 »

Size daha önceki yıllarda yapılan değerlendirmelerde vaskülit testleri yapılmış ama söylenildiği gibi tekrarlamakta yarar var. VEP de önemli tanı açısından. Onun dışında BOS değerlendirmesi, yani belinizden sıvı alarak yapılan testten istemediler mi?

Sevda Sarıkaya, MD
www.sevdasarikaya.com
bluebird
Üye
*

Teşekkür Sayısı 0

« Yanıtla #7 : 12 Şubat 2014 - 03:31:55 »

Hayır istenmedi Sevda hanım. Cevaplarınız için çok teşekkür ederim. O kadar öylesine ki muayeneler, mr çekimleri vs. boşuna teşhis için uğraşmayı bıraksam şikayetlerimi görmezden gelip beynimden silsem diyorum. Yeni mr sonucumu dahi tam okumadı doktor. Zaten ilk muayenedeki doktorda yoktu. Ayaküstü grip ilacı yazar gibi bunları yazdı kağıda ve verdi. Sizin gibi değerli hekimlerden Allah razı olsun. Hastalarınız çok şanslı. Bize burada soru sorma fırsatı verdiğiniz için çok teşekkür ederim tekrardan.
Doktor hanım şikayetlerim ve son mr sonucum doğrultusunda bana ne önerirsiniz? Gerçekten son mr sonucum takibi gerektiriyor mu? Lezyonlarda değişim var mı aynı mı?

Geceler diken bana,
Hangi gecemi yakayım...
Neurologist
İlgili Üye
**

Teşekkür Sayısı 0

« Yanıtla #8 : 18 Şubat 2014 - 16:51:17 »

Malesef ki sonuç kısmında yazanlardan bir yorum yapmam yanlış olur. MR'ın kendisini görmek, gözle kıyaslama yapmak ve gerekirse bir nöroradyologla konsülte etmek gerekir. Devlet hastanelerinde hasta sayısı çok olunca gereken hastaya vakit ayrılamıyor, üzücü bir durum Amerika standartlarında bir nöroloji uzmanının günde 10'un üzerinde hasta bakmaması gerekir. Yoksa hata yapma olasılığı çok yükselir. Sağlık sistemini iyileştirdiklerini iddia edenler insanlara yalancı tablolar çizmekte ve hekimle hastayı karşı karşıya bırakmakta. Umarım herşey iyiye gider. Bozuk sistemde düzgün kalmaya çalışmak da çok yıpratıcı...

Sevda Sarıkaya, MD
www.sevdasarikaya.com
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

eXTReMe Tracker
|Ana Sayfa| Sitemap | Arşiv | Wap | Wap2 | Wap Forum | XML | Rss
MySQL ile Güçlendirildi PHP ile Güçlendirildi Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines XHTML 1.0 Geçerli! CSS Geçerli!

21 Kasım 2021 - 21:54:44