Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/mslidost/public_html/forum/Sources/Load.php(225) : runtime-created function on line 3
MR
25 Nisan 2024 - 13:05:56 *
Merhaba, Ziyareti. Ltfen giri yapn veya ye olun.

Kullanc adnz, parolanz ve aktif kalma sresini giriniz
Google
Duyurular: Oyun Bölümümüze ilave edilen yeni oyunlarý oynayýp skorlarýnýzý kaydederek birbirlerinizle tatlý bir rekabet içine girebilirsiniz

Ana Sayfa   Yardm Oyun Ara Giri Yap Kayt  
Sayfa: [1]   Aa git
  Yazdr  
Gnderen Konu: MR  (Okunma Says 9014 defa)
0 ye ve 1 Ziyareti konuyu incelemekte.
bay_0180
Üye
*

Teþekkür Sayýsý 0

Mesaj Says: 8

MR
« : 04 Haziran 2013 - 22:39:57 »

selam hocam ben ms hastasýyým son mr periventriküler beyaz cevherde aðýrlýklý olarak korpus kallozuma dik 14*13 mm boyutlarýnda subkortikal beyaz cevherde izlenen çok sayýda t2 ve FLAIR hiperintens lezyon izlenmiþtir. sol orta serebellar pedinkül düzeyde yaklaþýk 6 mm çapýnda benzer özellikte t2 ve FLAIR hiperintens demiyelinizan plak lehine deðerlendirilen nodüler sinyal artýþý izlenmiþter. tanýmlanan lezyonlar demiyelinizan plak lehine deðerlendirilmiþtir. hocam bu benim atak geçirdiðimimi belirtiyor sinyal artýþý yeni bir plak oluþumu olabilirmi saygýlar
Neurologist
Ýlgili Üye
**

Teþekkür Sayýsý 0

Mesaj Says: 142

« Yantla #1 : 06 Haziran 2013 - 10:31:50 »

Merhabalar,

Öncelikle geçmiþ olsun. MR çektirme nedeniniz rutin kontrol mü, yoksa yeni bulgular geliþmiþ olmasý mý? MR'da yeni bir atak geçirdiðini gösteren bulgu kontrast (ilaçlý MR'da verilen ilaç) tutulumu gösteren plaklardýr. Sana MR çekilirken ilaç verdiler mi? Bu MR yorumlanýrken bir önceki MR'ýnla kýyaslandý mý?

Bana bu bilgileri verirsen, daha saðlýklý bir yorum yapabilirim.

Yrd Doç Dr Sevda Sarýkaya
Nöroloji uzmaný
www.sevdasarikaya.com
bay_0180
Üye
*

Teþekkür Sayýsý 0

Mesaj Says: 8

« Yantla #2 : 07 Haziran 2013 - 22:33:55 »

HOCAM NORMAL KONTROL DEÐÝL BEN ASTSUBAYIM ÖZÜRLÜ DURUMUM ÝÇÝN SAÐLIK KURULUNA GÝRECEKTÝM DOKTOR MR ÝSTEDÝ. MR SONUCUNUN NE ANLAMA GELDÝÐÝNÝ SORDUM AMA BANA CEVAP VERMEDÝ BU NEDENLEDE KAFAM TAKILDI. ÖNCEKÝ MR SONUCUM subratentorial kesitlerin incelenmesinde periventriküler beyaz cevherde ve sentrum semiovale düzeyinde ventriküle dik uzanýmlý t2 FLAIR hiperintens demiyelinizan plaklar ile uyumlu görünüm izlenmiþtir.
Neurologist
Ýlgili Üye
**

Teþekkür Sayýsý 0

Mesaj Says: 142

« Yantla #3 : 08 Haziran 2013 - 09:46:07 »

Yeni bir atak olduðuna karar vermek için kontrastlý (ilaçlý) MR çekmek gerekir. Eðer yeni bir ataksa raporda ''kontrast tutulumu gösteren demiyelinizan plak'' þeklinde yazar. MS hastalarýnda MR deðerlendirmesi yaparken mutlaka bir önceki çekilen MR ile kýyaslamalý deðerlendirmek gerekir.

Saðlýklý günler dileðiyle,

Yrd Doç Dr Sevda Sarýkaya
Nöroloji uzmaný
www.sevdasarikaya.com
Sayfa: [1]   Yukar git
  Yazdr  

Gitmek istediiniz yer:  

eXTReMe Tracker
|Ana Sayfa| Sitemap | Ariv | Wap | Wap2 | Wap Forum | XML | Rss
MySQL ile Glendirildi PHP ile Glendirildi Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines XHTML 1.0 Geerli! CSS Geerli!

14 Aralk 2023 - 17:57:42