Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/mslidost/public_html/forum/Sources/Load.php(225) : runtime-created function on line 3
baþ dönmesi
___MS L DOSTLAR PAYLAIM PLATFORMU
29 Mart 2024 - 18:51:47 *
Merhaba, Ziyareti. Ltfen giri yapn veya ye olun.

Kullanc adnz, parolanz ve aktif kalma sresini giriniz
Google
Duyurular: MS' li Hasta ve Hasta Yakýnlarý Ýle Ýletiþim Kurabilmek için Sitemize Üye olup , FORUM Bölümünü Kullanabilirsiniz...

Ana Sayfa   Yardm Oyun Ara Giri Yap Kayt  
Sayfa: [1]   Aa git
  Yazdr  
Gnderen Konu: baþ dönmesi  (Okunma Says 11822 defa)
0 ye ve 1 Ziyareti konuyu incelemekte.
kamus
Asil Üye

Teþekkür Sayýsý 0

Mesaj Says: 781

yaprak döker bir yanýmýz,bir yanýmýz bahar bahçe..

« : 03 Kasm 2012 - 20:45:39 »

iyi akþamlar
ben 8 yýllýk ms liyim ms le ilgi görönürde bir þikayetim yok.ancak benim en büyük þikayetim baþ dönmelerim.çok hýzlý hareket ettiðimde veya eviþi yaparken sürekli bir hareket yaptýðýmda ve özellikle eðildiðimde baþ dönmelerimin olmasý.boyun düzleþmem var bundan kaynaklanablirmi bilmiyorum çaresi varmýdýr bunuda bilmiyorum baþdönmesi ialçlarý iþe yaramadý ama beni günlük yaþantýmda gerçekten zorluyor,dýþardan bakýldýðýnda gayet saðlýklý görünüyorum ancak çabuk yorulmamý ve bu baþdönmelerini kimseye anlatamýyorum

Neurologist
Ýlgili Üye
**

Teþekkür Sayýsý 0

Mesaj Says: 142

« Yantla #1 : 03 Kasm 2012 - 22:17:14 »

Merhabalar,

Bas donmelerinin bircok sebebi olabilir. Genel anlamda bu nedenlere bakarsak norolojik, kardiyolojik veya ic kulak kaynaklidirlar. Kardiyolojik bas donmeleri bayilma ile sonuclanabilir. Ya da hipotansiyon ataklarinda birden ayaga kalkinca kendini gosterebilir. Norolojik kaynakli olanlar ise genellikle serebellum(beyincik) lezyonlarinda olurlar. Ic kulak kaynakli olanlar ise cok siddetli ataklar seklinde gelirler, pozisyonla artarlar, bulanti ve kusma eslik eder. Bazen bas donmelerinin nedenini bulmak cok da kolay olmaz. Cunku bircok durum az once anlattigim kesin sinirlar dahilinde degildir. Simdi gelelim MS'e... MS'de noro-otolojik semptomlar gorulebilir. Bunlar isitme kaybi, bas donmeleri seklinde ortaya cikabilir(Neuro-otologic manifestations of MS, Arch Iran Med, 2010). Bas donmeleri cok nonspesifiktir. Kisiden kisiye farklilik gosterir. Bir diger ihtimal ise serebellumda MS plagi olmasidir. MR sonucunuzu ve nerelerde plaklariniz oldugunu bilemiyorum ama umarim aciklamalarim faydali olmustur. Farz edelim ki bu durumunuz MS'e bagli noro-otolojik semptomlardan birisi.. Bu durumda alacaginiz bas donmesi ilaclari faydasizdir. Ani hareket etmekten ve bu durumu surekli dusunmekten kacinmak lazim. Dusundukce surekli hissedersiniz. Evet boyle bir semptomunuz var ve sizi rahatsiz etmekte, ancak siz bu durumla yasamayi ogrenirseniz, daha az rahatsiz edici olacaktir. Boyun duzlesmesinin bas donmesi yapabildigine inanan bir hekim grubu vardir ama ben onlardan olmadigim icin bu konuda sizi destekleyemeyecegim Umarim faydali olmustur.

Sevgi ile Kalin!

Dr Sevda Sarikaya
kamus
Asil Üye

Teþekkür Sayýsý 0

« Yantla #2 : 05 Kasm 2012 - 00:48:53 »

cevabýnýz çok teþekkür ederim beyincikte plak yok sadece beyin plak var,dediðiniz gibi bu þekilde yaþamayý öðrenmem gerek 

Neurologist
Ýlgili Üye
**

Teþekkür Sayýsý 0

Mesaj Says: 142

« Yantla #3 : 05 Kasm 2012 - 21:42:12 »

Istediginiz zaman akliniza takilanlari sorabilirsiniz Sayin Kamus. Hep pozitif kalmaniz dilegiyle! Biliyorsunuz bu hastalikta moral herseyden daha onemlidir
isil
Üye
*

Teþekkür Sayýsý 0

Mesaj Says: 30

« Yantla #4 : 07 Kasm 2012 - 17:57:39 »

kamus baþ dönmem araþtýrýldý ms den oldugu sonucuna varýldý.söylenildigi gibi tedaviyle önüne geçilemedi.yanlýz hava akýmýnýn oldugu yerlerde ve sogukta kalýrsan baþ dönmesi artýyor.geçmiþ olsun
kamus
Asil Üye

Teþekkür Sayýsý 0

« Yantla #5 : 12 Kasm 2012 - 00:40:05 »

teþekkür ederim ýþýl benim daha çok eðildiðim ve hýzlý hareket ettiðimde oluyo hava akýmýna hiç dikkat etmedim,

@lew
Üye
*

Teþekkür Sayýsý 0

Mesaj Says: 23

« Yantla #6 : 16 Kasm 2012 - 20:38:15 »

Ben artýk alýþtým baþ dönmesi birde üstüne denge sorunu olunca dýþardan bilmeyenler ya içtiðimi yada tansiyonumun düþtüðünü düþünüyorlar.Açýklama yapmaktan insanlarýn garip garip bakmasýndan çok sýkýldým ama artýk alýþtýmda )
Sayfa: [1]   Yukar git
  Yazdr  

Gitmek istediiniz yer:  

eXTReMe Tracker
|Ana Sayfa| Sitemap | Ariv | Wap | Wap2 | Wap Forum | XML | Rss
MySQL ile Glendirildi PHP ile Glendirildi Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines XHTML 1.0 Geerli! CSS Geerli!

08 Austos 2021 - 22:24:22