___MS Lİ DOSTLAR PAYLAŞIM PLATFORMU
20 Ocak 2022 - 13:36:42 *
Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Google
Duyurular: MS' li Hasta ve Hasta Yakınları İle İletişim Kurabilmek için Sitemize Üye olup , FORUM Bölümünü Kullanabilirsiniz...

Ana Sayfa   Yardım Oyun Ara Giriş Yap Kayıt  
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Yanma  (Okunma Sayısı 5915 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
oslem
Yönetici

Teşekkür Sayısı 6

« : 02 Kasım 2012 - 17:53:11 »

9 ay önce otolog kök hucre tedavısı olan bır ms lı arkadasla görustum bugun ve 2-3 gündür başının bır tarafında yanma hissi oldugunu söyledı ms ten olup olmadıgını merak etmiş.Ben günde sadece 1-2 kez olduğu için ms ten olmayabılır dedım ama siz ne dersiniz ? aynı zamanda depresan ılacta kullanan bır ms lı dost buna baglıyor bıraz ben o konuda yorum yapamadım bilmediğim için.Günde 1-2 kere başın sol kısmında yanma hissi olmasının nedeni ms olabılırmı ?
Neurologist
İlgili Üye
**

Teşekkür Sayısı 0

« Yanıtla #1 : 02 Kasım 2012 - 21:32:13 »

Bu durumun 9 ay önce otolog kok hucre transplantasyonu olmuş olması ile ilgili bir semptom olduğunu düşünmüyorum. Yeni bir atak olması için daha başka norolojik bulguların bir ya da birkaçının da eslik etmesini bekleriz ( vücudun başka bolgelerinde de uyuşukluk, güçsüzlük, çift görme, dengesizlik ve sizin de bildiginiz başkaca norolojik şikayetler). MS hastalarında bu sekilde muphem şikayetler fazlaca olabilmektedir. Genellikle de altta yatan yeni bir atak olmamaktadır. Ancak yine de atak olup olmadıgının kesin ayırımı birçoğunuzun da bildigi gibi kontrastli MR da aktif plak oluşumu ile ayırt edilebilmektedir. Ayrıca bir diğer değindiğiniz konu olan antidepresan kullanımı ile ilgili de sunu söylemeliyim; eğer ilaca başlayalı henüz 1 ayı gecmediyse bu tür semptomlar yüksek ihtimalle antidepresan kullanimindandir. Bahsettiginiz arkadasınız durumunu daha açıklayıcı bir sekilde buradan yazarsa daha fazla yardımcı olabileceğimi düşünüyorum.

Bir de sizlerle paylaşmak istediğim bir başka konu daha var ki, bunun için ayrıca bir literatür taraması ile bilgi vermenin faydalı olacağını düşünüyorum. MS hastalarında uygulanan kok hucre transplantasyonunun 2 türü vardır. Birisi sizlerin bahsettigi Türkiye'de de uygulanan "Otolog kok hucre transplantasyonu" digeri ise halen üzerinde çalısmaların devam ettigi " Norojenik kok hucre transplantasyonu" dur. Otolog kok hucre transplantasyonunda amac MS e neden olan antikorların oluşumunu engellemek için kendi hematopoetik kok hücrelerimizin yine kendimize verilmesidir. Dunyanın en prestijli dergilerinden birisi olan Lancette yayınlanan bir çalışmada bu tedavi sonrası ilk 3 yılda atak sayısının neredeyse yok olacak derecede azaldığını savunmaktadir. İlk fırsat bulduğumda bu konu ile ilgili dünya üzerindeki son çalısmaları Türkceye çevirip sizlerle paylaşmayı istiyorum. Bu kadar bilinçli ve meraklı hasta grubunun merakını gidermek benim için gercekten çok mutluluk verici..
oslem
Yönetici

Teşekkür Sayısı 6

« Yanıtla #2 : 02 Kasım 2012 - 21:44:27 »

Bu tedavinin amacı ms i durdurmak keşke tedavi edici bir kök hücre çalışmasıda sonuçlansa ..Çok sevınırız Sevda Hanm bu tedaviyi uygulayan Mefkure hoca ve Gülşen hoca var ama  karşı olup öyle birşey yok diyen drlarımızda var.Literaturdeki bilgileri görmeyi çok isterim şahsım adına

Bu şikayetleri yaşayan kişinin şuan olduğu yerde pc yokmuş telefonla ulaştı bana yoksa bende sen yazsan daha iyi tarif edersin dedim ona ama giremıyorum şuan dediği için ben sormak istedim.Ama eminim girince nete yazacaktır..
Neurologist
İlgili Üye
**

Teşekkür Sayısı 0

« Yanıtla #3 : 02 Kasım 2012 - 21:57:22 »

Karsı çıkan hekimlerimizin savunması yüksek ihtimalle kesin sonuclar olmamasidir. Ancak fayda gören hastalar olduğunu bilimsel verilerle ispatlayan çalısmalar da mevcuttur ( otolog kok hucre transplantasyonundan bahsediyorum) Bu çalısmalar ışığında bu tedavinin MSi durdurduğunu henüz söyleyemeyiz ama. Bizlerin ve sizlerin tek dayanağı dünya üzerinde usulüne uygun yapılan ve prestijli bilimsel dergilerde yayınlanan çalısmaların sonuclaridir. Dediğim gibi ilk fırsatta son çalısmaları çevirip ozetleyecegim. Ezbere veya kendi kişisel tecrübelerimizle ( hekimler adina soyluyorum) konuşmak yerine bilimsel dayanağı olan çalısmalar üzerinden konuşmak kanaatimce en uygunudur ve siz doğru bir adrese gitmişsiniz Ozlem Hanim...
oslem
Yönetici

Teşekkür Sayısı 6

« Yanıtla #4 : 02 Kasım 2012 - 22:06:39 »

Hem kesin  olmadığından hemde zor bir tedavi diyorlar, ama bana kalırsa direk öyle birşey yok demek yerine bu şekilde anlatılmalı zorluk kısmındaki seçimde hastaya bırakılmalı ama mutlaka o doktorlarımızında düşündükleri birşeyler vardır tabi.Dediğiniz gibi Bilimsel sonuçları görmek daha yol gösterici olucak Ben ve sitedeki birçok dost sabırsızlıkla bekliyoruz tekrar teşekkür ederim...
Neurologist
İlgili Üye
**

Teşekkür Sayısı 0

« Yanıtla #5 : 02 Kasım 2012 - 22:20:35 »

Tamam ilk fırsatta yazacağım. Bu ara biraz programım yogun ama yapılacaklar listeme ekledim bile
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

eXTReMe Tracker
|Ana Sayfa| Sitemap | Arşiv | Wap | Wap2 | Wap Forum | XML | Rss
MySQL ile Güçlendirildi PHP ile Güçlendirildi Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines XHTML 1.0 Geçerli! CSS Geçerli!

07 Eylül 2021 - 03:50:00