Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/mslidost/public_html/forum/Sources/Load.php(225) : runtime-created function on line 3
Yanma
___MS L DOSTLAR PAYLAIM PLATFORMU
29 Mart 2024 - 12:28:58 *
Merhaba, Ziyareti. Ltfen giri yapn veya ye olun.

Kullanc adnz, parolanz ve aktif kalma sresini giriniz
Google
Duyurular: MS' li Hasta ve Hasta Yakýnlarý Ýle Ýletiþim Kurabilmek için Sitemize Üye olup , FORUM Bölümünü Kullanabilirsiniz...

Ana Sayfa   Yardm Oyun Ara Giri Yap Kayt  
Sayfa: [1]   Aa git
  Yazdr  
Gnderen Konu: Yanma  (Okunma Says 10800 defa)
0 ye ve 1 Ziyareti konuyu incelemekte.
oslem
Yönetici

Teþekkür Sayýsý 6

Mesaj Says: 3192

« : 02 Kasm 2012 - 17:53:11 »

9 ay önce otolog kök hucre tedavýsý olan býr ms lý arkadasla görustum bugun ve 2-3 gündür baþýnýn býr tarafýnda yanma hissi oldugunu söyledý ms ten olup olmadýgýný merak etmiþ.Ben günde sadece 1-2 kez olduðu için ms ten olmayabýlýr dedým ama siz ne dersiniz ? ayný zamanda depresan ýlacta kullanan býr ms lý dost buna baglýyor býraz ben o konuda yorum yapamadým bilmediðim için.Günde 1-2 kere baþýn sol kýsmýnda yanma hissi olmasýnýn nedeni ms olabýlýrmý ?
Neurologist
Ýlgili Üye
**

Teþekkür Sayýsý 0

Mesaj Says: 142

« Yantla #1 : 02 Kasm 2012 - 21:32:13 »

Bu durumun 9 ay önce otolog kok hucre transplantasyonu olmuþ olmasý ile ilgili bir semptom olduðunu düþünmüyorum. Yeni bir atak olmasý için daha baþka norolojik bulgularýn bir ya da birkaçýnýn da eslik etmesini bekleriz ( vücudun baþka bolgelerinde de uyuþukluk, güçsüzlük, çift görme, dengesizlik ve sizin de bildiginiz baþkaca norolojik þikayetler). MS hastalarýnda bu sekilde muphem þikayetler fazlaca olabilmektedir. Genellikle de altta yatan yeni bir atak olmamaktadýr. Ancak yine de atak olup olmadýgýnýn kesin ayýrýmý birçoðunuzun da bildigi gibi kontrastli MR da aktif plak oluþumu ile ayýrt edilebilmektedir. Ayrýca bir diðer deðindiðiniz konu olan antidepresan kullanýmý ile ilgili de sunu söylemeliyim; eðer ilaca baþlayalý henüz 1 ayý gecmediyse bu tür semptomlar yüksek ihtimalle antidepresan kullanimindandir. Bahsettiginiz arkadasýnýz durumunu daha açýklayýcý bir sekilde buradan yazarsa daha fazla yardýmcý olabileceðimi düþünüyorum.

Bir de sizlerle paylaþmak istediðim bir baþka konu daha var ki, bunun için ayrýca bir literatür taramasý ile bilgi vermenin faydalý olacaðýný düþünüyorum. MS hastalarýnda uygulanan kok hucre transplantasyonunun 2 türü vardýr. Birisi sizlerin bahsettigi Türkiye'de de uygulanan "Otolog kok hucre transplantasyonu" digeri ise halen üzerinde çalýsmalarýn devam ettigi " Norojenik kok hucre transplantasyonu" dur. Otolog kok hucre transplantasyonunda amac MS e neden olan antikorlarýn oluþumunu engellemek için kendi hematopoetik kok hücrelerimizin yine kendimize verilmesidir. Dunyanýn en prestijli dergilerinden birisi olan Lancette yayýnlanan bir çalýþmada bu tedavi sonrasý ilk 3 yýlda atak sayýsýnýn neredeyse yok olacak derecede azaldýðýný savunmaktadir. Ýlk fýrsat bulduðumda bu konu ile ilgili dünya üzerindeki son çalýsmalarý Türkceye çevirip sizlerle paylaþmayý istiyorum. Bu kadar bilinçli ve meraklý hasta grubunun merakýný gidermek benim için gercekten çok mutluluk verici..
oslem
Yönetici

Teþekkür Sayýsý 6

« Yantla #2 : 02 Kasm 2012 - 21:44:27 »

Bu tedavinin amacý ms i durdurmak keþke tedavi edici bir kök hücre çalýþmasýda sonuçlansa ..Çok sevýnýrýz Sevda Hanm bu tedaviyi uygulayan Mefkure hoca ve Gülþen hoca var ama  karþý olup öyle birþey yok diyen drlarýmýzda var.Literaturdeki bilgileri görmeyi çok isterim þahsým adýna

Bu þikayetleri yaþayan kiþinin þuan olduðu yerde pc yokmuþ telefonla ulaþtý bana yoksa bende sen yazsan daha iyi tarif edersin dedim ona ama giremýyorum þuan dediði için ben sormak istedim.Ama eminim girince nete yazacaktýr..
Neurologist
Ýlgili Üye
**

Teþekkür Sayýsý 0

« Yantla #3 : 02 Kasm 2012 - 21:57:22 »

Karsý çýkan hekimlerimizin savunmasý yüksek ihtimalle kesin sonuclar olmamasidir. Ancak fayda gören hastalar olduðunu bilimsel verilerle ispatlayan çalýsmalar da mevcuttur ( otolog kok hucre transplantasyonundan bahsediyorum) Bu çalýsmalar ýþýðýnda bu tedavinin MSi durdurduðunu henüz söyleyemeyiz ama. Bizlerin ve sizlerin tek dayanaðý dünya üzerinde usulüne uygun yapýlan ve prestijli bilimsel dergilerde yayýnlanan çalýsmalarýn sonuclaridir. Dediðim gibi ilk fýrsatta son çalýsmalarý çevirip ozetleyecegim. Ezbere veya kendi kiþisel tecrübelerimizle ( hekimler adina soyluyorum) konuþmak yerine bilimsel dayanaðý olan çalýsmalar üzerinden konuþmak kanaatimce en uygunudur ve siz doðru bir adrese gitmiþsiniz Ozlem Hanim...
oslem
Yönetici

Teþekkür Sayýsý 6

« Yantla #4 : 02 Kasm 2012 - 22:06:39 »

Hem kesin  olmadýðýndan hemde zor bir tedavi diyorlar, ama bana kalýrsa direk öyle birþey yok demek yerine bu þekilde anlatýlmalý zorluk kýsmýndaki seçimde hastaya býrakýlmalý ama mutlaka o doktorlarýmýzýnda düþündükleri birþeyler vardýr tabi.Dediðiniz gibi Bilimsel sonuçlarý görmek daha yol gösterici olucak Ben ve sitedeki birçok dost sabýrsýzlýkla bekliyoruz tekrar teþekkür ederim...
Neurologist
Ýlgili Üye
**

Teþekkür Sayýsý 0

« Yantla #5 : 02 Kasm 2012 - 22:20:35 »

Tamam ilk fýrsatta yazacaðým. Bu ara biraz programým yogun ama yapýlacaklar listeme ekledim bile
Sayfa: [1]   Yukar git
  Yazdr  

Gitmek istediiniz yer:  

eXTReMe Tracker
|Ana Sayfa| Sitemap | Ariv | Wap | Wap2 | Wap Forum | XML | Rss
MySQL ile Glendirildi PHP ile Glendirildi Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines XHTML 1.0 Geerli! CSS Geerli!

07 Eyll 2021 - 03:50:00