Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/mslidost/public_html/forum/Sources/Load.php(225) : runtime-created function on line 3
ms ve d vitamýný
30 Nisan 2024 - 17:35:28 *
Merhaba, Ziyareti. Ltfen giri yapn veya ye olun.

Kullanc adnz, parolanz ve aktif kalma sresini giriniz
Google
Duyurular: Güncel Ms Bilgilerine Doktorlarýmýzdan bölümünden ulaþabilirsiniz...

Ana Sayfa   Yardm Oyun Ara Giri Yap Kayt  
Sayfa: [1]   Aa git
  Yazdr  
Gnderen Konu: ms ve d vitamýný  (Okunma Says 6177 defa)
0 ye ve 1 Ziyareti konuyu incelemekte.
alicapan
Üye
*

Teþekkür Sayýsý 0

Mesaj Says: 26

« : 02 Ekim 2012 - 16:30:06 »

ABD li bilim adamlarý, D vitamininin multiple sclerosis (MS) hastalarýnda pozitif etki yaptýðýný saptadý.

Günde 1000 ünite D vitaminini 6 ay kullanan hastalarda, D vitamininin kandaki kimyasal etkiyi deðiþtirerek, hastalarda pozitif etki yarattýðý gözlendi.

Yapýlan araþtýrmanýn küçük boyutta olduðuna deðinen araþtýrmacýlar, 6 ay sonra hastalarýn kanlarýnda yapýlan araþtýrmada, büyüme faktörü olan beta-1 in (TGF-Beta) deðiþiminin yükseldiðini belirledi. Beta-1 in vücudun baðýþýklýk sisteminin eksilme ve sindirilmesinde önemli rolü olduðu biliniyor.

Araþtýrmada, vitamin D kullanan hastalarda, interleuken-2 oranýnýn da düþtüðü gözlendi. Ýnterleuken-2 nin hücrelerle iliþkili olarak, multiple skleroza neden olduðu biliniyor.

Fareler üzerinde yapýlan araþtýrmalarda ise, D vitamininin Ms hastalýðýnýn oluþmasýný önlediði belirlendi.

Dvitaminini vücudun cilt vasýtasýyla güneþ ýþýnlarýndan aldýðýna deðinen araþtýrmacýlar, multiple skleroz hastalýðýnýn ekvator ülkelerinde sýfýra yakýn oranda olduðunu açýkladý.

Güneþ ýþýnlarýnýn yüksek bölgelerde cilde daha iyi etki yaptýðýna deðinen bilim adamlarý, bu yüzden MS hastalýðýnýn rakýmý düþük bölgelerde daha çok görüldüðüne iþaret ediyor.

Dvitamininin, baðýþýklýk sisteminde olduðu gibi, kemik saðlýðýnda da yararlý olduðu biliniyor.
gönülçelen
Üye
*

Teþekkür Sayýsý 0

Mesaj Says: 12

« Yantla #1 : 03 Ekim 2012 - 00:46:08 »

buna sevindim neden bilmiyorum ama. ben kullanýyorum umarým faydasý oluyordur. paylaþým için tþk

ölmüþ insanlar insansýzlýktan
alicapan
Üye
*

Teþekkür Sayýsý 0

Mesaj Says: 26

« Yantla #2 : 04 Ekim 2012 - 15:15:26 »

ne kullanýyorsunuz tam olarak
Busbus
Üye
*

Teþekkür Sayýsý 0

Mesaj Says: 5

« Yantla #3 : 25 ubat 2013 - 23:57:04 »

Solgarýn d vitamini var.Ama en güzeli güneþi gördüðünüz zaman kendinizi evden dýþarý atýn yazýn aldýgýnýz d vitamini bütün yýl boyunca insana yetermiþ ama sabah 9-11 öðleden sonra 3-5 gibi güneþe çýkmak gerekiyormuþ.Ama kesinlikle güneþ kremi sürmeyin çünkü güneþ kremi d vitamini almamýzý engelliyormuþ.
Sayfa: [1]   Yukar git
  Yazdr  

Gitmek istediiniz yer:  

eXTReMe Tracker
|Ana Sayfa| Sitemap | Ariv | Wap | Wap2 | Wap Forum | XML | Rss
MySQL ile Glendirildi PHP ile Glendirildi Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines XHTML 1.0 Geerli! CSS Geerli!

22 Nisan 2023 - 12:05:31