___MS Lİ DOSTLAR PAYLAŞIM PLATFORMU
08 Temmuz 2020 - 13:50:49 *
Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Google
Duyurular: Oyun Bölümümüze ilave edilen yeni oyunları oynayıp skorlarınızı kaydederek birbirlerinizle tatlı bir rekabet içine girebilirsiniz

Ana Sayfa   Yardım Oyun Ara Giriş Yap Kayıt  
Sayfa: 1 [2]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Nelere dikkat etmeliyiz?  (Okunma Sayısı 23278 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
oslem
Yönetici

Teşekkür Sayısı 6

« Yanıtla #15 : 14 Kasım 2011 - 13:53:51 »

HG aramıza veysel tabıkı herkonuda bırbırımıze destegız ve tecrubelerımızı elımızden geldıgınce paylasırız...
seçkin
Üye
*

Teşekkür Sayısı 0

« Yanıtla #16 : 29 Mayıs 2012 - 22:44:39 »

Tuzsuz yemek tariflerine bende bir şey eklemek istedim.Patatesleri yıkayıp soyduktan sonra kızartmalık gibi doğruyorum.Tekrar yıkayıp güzelce kuruluyorum.Derin bir kapta üzerine biraz yağ döküyorum.İsteğe göre pulbiber karabiberde eklenebilir.Fırın tepsisini yağlı kağıt ile kaplıyorum.Üzerine patatesleri yerleştiriyorum.Ben genelde ailemle birlikte yediğim için benim yiyeceğim kadarını ayrı bir yağlı kağıtta koyuyorumki karışmasın.Onlarınki tuzlanıyor tabi.Fırında yaklaşık 45-50 dakika kadar pişiyor.Ben ve ailem severek yiyoruz.İnşallah sizde beğenirsiniz.Şimdiden afiyet olsun

Size kafanız hükmediyorsa kralsınız, vücudunuz hükmediyorsa köle
seçkin
Üye
*

Teşekkür Sayısı 0

« Yanıtla #17 : 29 Mayıs 2012 - 23:15:16 »

Biraz önce verdiğim tarifin yanında yapabileceğimiz yine basit ama (bence) güzel bir şey daha var.Çoğunuz yapıyordur ama ufak bir hatırlatma olsun istedim. Hazır fırın yanmışken mantarımız varsa sap kısımlarını çıkarıp boş kalan kısmı yukarıya bakacak şekilde tepsiye yerleştirip fırına sürebiliriz.Patates,mantar yanına birde çay ekleriz.Afiyet olsun

Size kafanız hükmediyorsa kralsınız, vücudunuz hükmediyorsa köle
ozzi34
İlgili Üye
**

Teşekkür Sayısı 0

« Yanıtla #18 : 26 Haziran 2012 - 02:31:41 »

ben tuzsuz yemek yiyemem ki
oslem
Yönetici

Teşekkür Sayısı 6

« Yanıtla #19 : 26 Haziran 2012 - 11:42:59 »

Kortızon alırken yemek zorundasın ama sıfır tuz ekmöegın bıle tuzsuz oluyor , ılk basta zor gıbı gorunsede alısıyor ınsan onyargılı olma
ozzi34
İlgili Üye
**

Teşekkür Sayısı 0

« Yanıtla #20 : 26 Haziran 2012 - 15:46:38 »

o zaman bende şekerli yerim artık arada kaçırırim
gulgulgul
Üye
*

Teşekkür Sayısı 0

« Yanıtla #21 : 29 Haziran 2012 - 01:47:52 »

k0rtizonlar şekeri  yükseltir  bu  arada,,,şekerli  yerkende  dikkat etmek  gerekiyo

bir insan bilmiyorsa ne istediğini,hem seni ziyan eder,hem kendini...Dibini görmediğin suya dalma....dığın gibi,emin olmadığın sevgiye teslim etme kendini...
ozzi34
İlgili Üye
**

Teşekkür Sayısı 0

« Yanıtla #22 : 29 Haziran 2012 - 01:57:03 »

yine bi çıkış yolu bulurum ben 
hapsetme
Asil Üye

Teşekkür Sayısı 0

« Yanıtla #23 : 06 Ağustos 2012 - 01:59:30 »

yeme içme konusuna fazla dikkat etmem..ilk başlarda tabiki de dikkat ederdim ilerleyen yıllarda boşladım, sigara da kullanıyorum..sevdiğim bi marka kırmızı şarap vardır keyif olsun diye bir iki kadeh içerim..Dr.umun dediğine göre takip ettiği 600 küsur hasta arasında en aykırı başına buyruk hastasıymışım..    
« Son Düzenleme: 06 Ağustos 2012 - 02:07:05 Gönderen: hapsetme » Logged

Mslidostlar facebook
miss_daisy
Üye
*

Teşekkür Sayısı 0

« Yanıtla #24 : 04 Eylül 2012 - 14:22:23 »

Arkadaslar,

Beslenme ile ilgili direk bir veri olmamasina ragmen ben beslenmenin kesinlikle MS'in ilerlemesinde cok onemli bir faktor oldugunu dusunuyorum. Tabii bu tamamen kisisel bir secimdir ve kendimce asagidaki web sayfalarindan derledigim diyeti ilgilenenlere sunuyorum....Tekrar belirtmek ederim hicbir iddiam yok, kendi verdigim karari ve kaynagini ilgilenenlerle paylasmak istedim, ilgilenen sayfalara bakabilir...

Hepimize acil sifa ve daimi saglik dilerim...

http://www.overcomingmultiplesclerosis.org/

http://www.swankmsdiet.org/

MS DIYETI

YASAKLAR- ASLA YENMEYECEKLER

1.   Sut ve sut urunleri (peynir, krema, dondurma, yogurt)
2.   Ekmek, makarna, pasta, pogaca gibi un iceren urunler…ev yapimi yada hazir alinmis
3.   Kirmizi et, kirmizi etle pisirilmis yemekler (et yagini yemegin suyuna saldigi icin)
4.   Disaridan alinmis her turlu abur cubur cikolata ve kekler de dahil
5.   Kati yaglar- tereyagi, margarin ve bunlarla yapilmis hersey
6.   Kola, gazoz gibi sekerli icecekler (arada sirada diyet olanlar icilebilir)
7.   Yumurta sarisi

SERBESTLER

1)   Tum meyve ve sebzeler
2)   Hergun mutlaka yesil yaprakli otlarbol bol yenecek, dere out, tere otu, maydonoz, roka , semizotu vs
3)   Tum deniz urunleri- haftada en az 4 gun
4)   Beyaz tavuk/ hindi eti (haftada en fazla 2 ogun)
5)   Yumurta beyazi istendigi kadar
6)   Soya sutu/ Pirinc sutu (buyuk marketlerde satiliyor)
7)   Bakliyatlar
Karizmatik   Kuru yemisler (ozellikle ceviz, san fistigi olmayan fistik, kuru meyveler – kuru uzum vs) abur cubur yerine 1 kase karisik kuru meyvelerle kuru yemis yenebilir
9)   Misir (patlamis da olabilir, konserve misir isitilip icine sirke ile atistirmalik da olabilir)
10)   Evde hazirlanmis meyve sulari
11)   Cay ve ozellikle yesil cay (gunde 2 bardak)
12)   Arada bir kizartma yenilebilir ancak kizartma yagi ilk kez kullanilmis olacak ve rengi hala acik sari olacak
13)   Pilav cesitleri (tavuklu/ nohutlu/ domatesli/ misirli)
14)   Yaglar, z.yagi, aycicek yagi, kanola yagi, susam yagi, misirozu yagi ve tum bitkisel yaglar
HERGUN KAHVALTIDA MUTKLAKA YENILECEK- SINIR SISTEMININ ONARIMI ICIN
2 Cay kasigi zencefil + 2 cay kasigi tarcin + 2 cay kasigi zerdecal + 2 cay kasigi keten tohumu, bal veya pekmezle karistir icine 3+4 adet cevizle beraber

ONERILEN VITAMINLER
KALSIYUM + VITAMIN D, OMEGA 3 BALIK YAGI, VITAMIN B

duygu6223
Üye
*

Teşekkür Sayısı 0

« Yanıtla #25 : 22 Ocak 2013 - 10:34:12 »

Merhaba arkadaşlar ben de yeni mslilerdenim aşağıdaki linkteki bilgileri okudum sizinlede paylaşmak istedim özellikle d vitamininin ne kadar önemli olduğunu
mide ve bağırsak sorunlarımızın tetikleyeceğini belirtmiş düzenli  beslenerek kendimize iyi bakarak bu hastalığın üstesinden gelebileceğimizi düşünüyorum

http://www.beslenmebulteni.com/bes/index.php?option=com_content&view=article&id=1625%3Amueltipl-sklerozun-biyomedikal-tedavisi&catid=56%3Anoeropsikiatri&Itemid=413

bilgin
Üye
*

Teşekkür Sayısı 0

« Yanıtla #26 : 13 Aralık 2013 - 21:52:28 »

ARKADAŞLAR BENDE ARNIZA YENİ KATILDIM 1 AYDIR MS LİYİM BEN SADECE TEDAVİ SÜRESİNDE TUZSUZ YEDİM ONUN DIŞINDA NORMAL TUZLU BELENİYORUM. ACAB BÖYLE Mİ OLACAK YOKSA HEP Mİ TUZSUZ YİYECEĞİM..
oslem
Yönetici

Teşekkür Sayısı 6

« Yanıtla #27 : 13 Aralık 2013 - 22:04:32 »

Selam bilgin ,Kortizon kullanırken tuzsuz yemen yeterli şişmemek ve tansiyon sorunları yaşamamak adına.Onun dışında normal beslenebilirsin saglıklı beslenme kuralları içinde
alicapan
Üye
*

Teşekkür Sayısı 0

« Yanıtla #28 : 10 Şubat 2014 - 14:20:07 »

aspartam içeren gıdalardan uzak durun
Dobler
Üye
*

Teşekkür Sayısı 0

« Yanıtla #29 : 24 Ekim 2018 - 13:14:52 »

az ve öz yemek...dikkatli ama bilerek yemek,tuz şeker,un her insanın düşmanı ya bizim onada dikkat etmeliyiz.yine zeytinyağı,süt,peynir,yoğurt, in depth keto slim diet review sebze,meyve,et,balık,tavuk...az az hepsinden tadarak....
« Son Düzenleme: 25 Ekim 2018 - 20:35:54 Gönderen: Dobler » Logged
Sayfa: 1 [2]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

eXTReMe Tracker
|Ana Sayfa| Sitemap | Arşiv | Wap | Wap2 | Wap Forum | XML | Rss
MySQL ile Güçlendirildi PHP ile Güçlendirildi Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines XHTML 1.0 Geçerli! CSS Geçerli!

08 Aralık 2019 - 07:10:24