Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/mslidost/public_html/forum/Sources/Load.php(225) : runtime-created function on line 3
SİZCE NEDEN MS OLDUNUZ?
___MS Lİ DOSTLAR PAYLAŞIM PLATFORMU
09 Ağustos 2022 - 13:59:37 *
Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Google
Duyurular: Oyun Bölümümüze ilave edilen yeni oyunları oynayıp skorlarınızı kaydederek birbirlerinizle tatlı bir rekabet içine girebilirsiniz

Ana Sayfa   Yardım Oyun Ara Giriş Yap Kayıt  
Sayfa: 1 [2] 3 4 ... 11   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: SİZCE NEDEN MS OLDUNUZ?  (Okunma Sayısı 138358 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
yuceer
Asil Üye

Teşekkür Sayısı 0

« Yanıtla #15 : 11 Aralık 2008 - 12:52:46 »

Bahsedilenler ms'in etkisi yani depresyon gibi
yani sebep değil sonuç
bunlardan başka birşey olmalı ms'in sebebi

yağmur bazen ağlamaktır
bazen ağlayamadığın şey
yağmur bazen mutlu olmaktır
bazen en hüzünlü şey
ben yağmurum
yere çakılmam
yeniden doğmak gibi birşey
naeren
Üye
*

Teşekkür Sayısı 0

« Yanıtla #16 : 12 Aralık 2008 - 17:30:39 »

bilmiyorum ama nedenini öğrenmeyi çok istiyorum....
msileyasamayiogrenmek
Üye
*

Teşekkür Sayısı 0

« Yanıtla #17 : 12 Aralık 2008 - 22:32:58 »

20 yaşımda stresten oldum. Beynimdeki düşünceler bedenimde kendini gösterdi. Şimdi minik bir kitabım var. İnternet de görebilirsiniz...  Hep iyi düşünmeye çalışmanızı diliyorum.
Fato$
Ziyaretçi
« Yanıtla #18 : 13 Aralık 2008 - 00:30:00 »

Ben MS olmami,cocukken agaclardan cok düserdim ve en son 20 yasimda trafik kazasina bagliyorum..Ondan sonra bilincsizce boyun hareketleri olunca ilerledi ve 30 yasimdan sonra MS cikti ortaya ...Hatta hatirliyorum,cocukken,okul caglarinda dis macunundan midem bulanirdi,daha sonraki yaslarda ms ciktiktan sonra buna benzer bircok sey yasadim kimyasallarla ilgili....Ms in biranda olabilecegini sanmiyorum,bircok etkenler oluyor daha önceden...

Dün Nöroloji doktoruma gittim yillar sonra yine...Arada bir görünmesem olmaz,erken emekliyim burda ve 2 yilda bir uzatiliyor, doktorlarada soruluyor bu hasta size geldimi diye,yani mecburiyetten görünüyorum  ...Doktora söyledim boynuma dikkat ettigimden buyana atak gecirmedim diye ,benim ms boynumdan geldigini düsünüyorum dedim..O da Ms hastalarinin boyunda sikayetleride var ama ms boyundaki sorunlardan olmuyor dedi...Ben o doktorla cok kavga ettigim icin daha önceden bu konuda,sessiz kaldim cünkü bosuna olacakti ne dersem o kendini hakli görecegi icin...Sonra bana dedi ki,sen akillanmissin görmeyeli..sanirim üstelemedigim icin kabullendim sandi...Ama benim düsündügümde o biliyor , ve benim bilmemi istemiyordu....
Neyse hic önemli degil,sonucta ben iyim cok sükür ve MRT istedim ondan ,yillar icinde neler olmus bilmek istiyorum dedim...Dahaca nezaman gidecem belli degil ama sonuclari bildiririm bende merak ediyorum ,atak yasamadigim yillarda neler olmus yada olmamis  Masum
nisa
Asil Üye

Teşekkür Sayısı 0

« Yanıtla #19 : 14 Aralık 2008 - 12:48:06 »

mrb arkadaşlar...ben 20 yaşında ms oldum...neye bağlı olduğu bana göre stres ve istediğin bir şeye ulaşamamak....şölekii o dönemlerde üniversite sınavını çok dert ediyordum, bu biz ms lilerin belkide genel özelliğidir yani bir şeyi kafaya takıpta kesin olmasını istemek takıntı yapmanın sonu bilirsinizki strese dönüşür...bence tek nedeni stressssssss Masum tabi yorgunllukta cabası...bi dönem dersanede öğretmenlik yapıyordumki ataklarım yoklamaya başladı akabinde öğretmenliği bitirdim ve şimdi rahatım ;)ee napıcaksın kendini bi şekilde ms e göre ayarlıyacan demi ;)sevgiler
Fato$
Ziyaretçi
« Yanıtla #20 : 19 Aralık 2008 - 01:57:34 »

MR icin randevu aldim,acil olmadigi icin yeni yila verdiler 29.01.09   sonuclari sizlerle paylasacagim Masum
yuceer
Asil Üye

Teşekkür Sayısı 0

« Yanıtla #21 : 19 Aralık 2008 - 20:11:45 »

İnşallah tertemiz çıkar Fatoş hanım

yağmur bazen ağlamaktır
bazen ağlayamadığın şey
yağmur bazen mutlu olmaktır
bazen en hüzünlü şey
ben yağmurum
yere çakılmam
yeniden doğmak gibi birşey
Fato$
Ziyaretçi
« Yanıtla #22 : 22 Aralık 2008 - 22:50:20 »

Safari kardesim,tertemiz cikacagini sanmiyorum,önceden ataklardan kalan yara izleri var,onlar gecermi hicbir bilgim yok,ama bana zarari da yok ...umuyorum atak gecirmedigim yillarda yanina yenileri eklenmemistir )) Görecez neler olmus
hapsetme
Asil Üye

Teşekkür Sayısı 0

« Yanıtla #23 : 22 Aralık 2008 - 23:09:57 »

................
..........................
« Son Düzenleme: 12 Temmuz 2009 - 12:47:21 Gönderen: hapsetme » Logged

Mslidostlar facebook
ernurted
Üye
*

Teşekkür Sayısı 0

« Yanıtla #24 : 30 Aralık 2008 - 01:04:34 »

Öslemcim, inan bu konuyu ben açacaktım sen açmışsın, benimde kafamı kurcalayan tek sebep AŞILARın olması, MS'imden sadece 3-4 ay evvel olduğum aşılar var.Hatta bu konuyu diğer sitede açtım da, aynen kopyalıyorum orada yazdıklarımı:
"Aşıların sebebi MS'e yol açmış olabilir mi sizce?
Herkese selam öncelikle. Ben kolay kolay rahatsızlanmayan biriydim. MS ile tanışalı 8 ay gibi zaman oluyor. Görev icabı yurtdışına çıkmak üzereydim, her türlü periyodik tedavilerim mükemmelin üzerinde olduğundan son aşama olarak da 9 ayrı aşıyı 3 enjekte şeklinde ve arkasından diğer 2 aşısını da arka arkaya olduk. Bunların arasında Hepatit 3 ayrı doz da, grip aşısı, sıtma, boğmaca vs vs diye sıralandı. Bizim MS’imiz malum bağışıklık sistemimizin iyi çalışması şeklinde de yorumlanabiliyor MS uzmanları tarafından. Yani bağışıklık sistemimiz zaten iyiyken daha da aşırısı yani aşılar ile sebep olabilirmi sizce? Biliyorsunuz ki bizde de aşılar yasak, sizce???  "
« Son Düzenleme: 03 Nisan 2009 - 01:48:07 Gönderen: ernurted » Logged
ZAZA
Asil Üye

Teşekkür Sayısı 0

« Yanıtla #25 : 30 Aralık 2008 - 11:18:11 »

Arkadaşalrın yazdıklarını okudum. Şu kanıya vardım. her arkadaşımız yaşamanın çşitli evrelerinde sıkıntılar yaşamış,strese gitmiş,veya aşılardan kaynaklanan sorunlar veya çeşitli kazalar veya boynunu zorlayan hereket olmuş. Bence esinlikle arkadaşlarımızın yaşadakları MS için bir etkendir. Ve MS olmakta bir payı vardır
Ben 12 yıllık MS hayatımda "Neden MS oldum" sorusunu yönlendirdim kendime. her zaman net bir cevap alamadım.Ama net bir cevap bence Yaşadığım süreçte Karşılaştığım Stresten,Zorluklardan,Olayları fazla bir şekilde içerlenmemde kaynaklanıyr.MS olmadan önce bir çok defa stresten solayı kısmi yüz felçleri  geçirdim.Stresli bi hayat yaşadım. buda bence ana faktördür.
Herkese geçmiş olsun

abdullah
Aktif Üye

Teşekkür Sayısı 0

« Yanıtla #26 : 30 Aralık 2008 - 12:10:59 »

ASLINDA GÜZEL BİR SORU NEDEN MS OLDUM YAŞADIKLARIMIZI YAZSAK ROMAN OLUR DERCESİNE HEPİMİZİN YAŞADIKLARI STRES ÜZÜNTÜ SIKINTI KADER İŞTE KADER DOSTLARIM BENİMDE İLK 1993 YILINDA YANLIŞ ANLAŞILAN BİR TAYİN KABUSUYLA BAŞLADI BU MS AMA O ZAMAN MS BİLEN YOK TÜRKİYEDE HATTA BEN DERDİMİ ANLATAMADIM DOKTORLARA O ZAMAN ŞİMDİKİ GİBİ NE TOMOGRAFİ NEDE MR VAR SADECE AYNA VE RÖNTGEN VAR ONDAN DA NEKADAR ANLAŞILIRSA GEÇEN ZAMAN ZARFINDA FAZLA ŞİKAYETİM OLMADI TAKİ 2008 TEMMUZ AYININ ÇOK SICAK BİR GÜNÜ İDİ DAİREDE ÇALIŞIRKEN FENALAŞTIM ATAK GEÇİRİYORMUŞUM KİMSE BİLMİYOR BEN DAHİL ACİLE GÖTÜRDÜLER BENİ KALP NABIZ TANSİYON YANİ BÜTÜN DEĞERLER NORMAL DOKTOR DA ŞAŞIRDI EN SONUNDA BANA DEDİKİ BİZDEN BU KADAR SEN BİDE NÖROLOJİYE GİT ALLAH O DR DAN RAZI OLSUN YOKSA HALA MS OLDUĞUMU BİLMEDEN BU ATAKLARI YAŞAYACAKTIM. EN GÜZEL OLAY İNSANIN HASTALIĞINI BİLEREK YAŞAMASI. SAYGILAR DOSTLARIM.
sumbul sultan
Aktif Üye

Teşekkür Sayısı 0

« Yanıtla #27 : 30 Aralık 2008 - 14:52:46 »

merhaba arkadaşlar. ben buraya yeni üye oldum ve aslında ben kendim ms değiliğim. benim annem ms idi.almanyada oturuyorduk ozman ve teşhisi çok zor konmuştu benim hatırladığım kadarıyla (ben ufaktım ozaman çünkü). kaç tane ayrı ayrı doktorlara gitti. en son teşhisi türkiyedede onayladılar yani kesin ms dendi. ben hiç bizaman neden olduğunu öğrenememişimdir. stresten olabileceğini de burda öğreniyorum. annem de ozaman bikere işe giderken buzlu yolda kafasının üzerine düşmüş diyorlardı sonra çıkmış ms dediler hep ama kesin neden dolayı olur bu bilinmiyor sanırım.
Allaha emanet olun.

Havayı geldiği gibi, rüzgari estiği gibi, kadını da olduğu gibi kabul edin.
kivo
Asil Üye

Teşekkür Sayısı 7

« Yanıtla #28 : 30 Aralık 2008 - 22:15:24 »

benim çocukluğum ve gençliğim çok sakin geçti çok fazla üzücü olayım olmadı. ama çok haşarı,yaramaz bi çocuktum düşüp başımı çarptığım çok oldu ama ciddi travma geçirecek ölçüde değil. tek şüpelendiğim işim gereği yaşadığım düzensiz hayat. 48 saat uykusuz sadece çay kahve ve sandwich le geçirdiğim günler yıllarca sürdü, işimin streside fazla.tabi bunun yanında bide istanbulun kalabalığı trafiği yorgunluğa eklenince aklıma hastalığı tetiklemiştir diye düşünceler gelmiyo değil.

HATIRLAR
MISIN DOGDUGUN ZAMANLARI? SEN AGLARKEN HERKES SEVINÇLE GÜLÜSÜYORDU. ÖYLE
BIR ÖMÜR YAŞA KI, ÖLDÜGÜN ZAMAN HERKES AGLASIN, SEN MUTLULUKLA GÜLÜMSE.
blackened
İlgili Üye
**

Teşekkür Sayısı 0

The Gods Made Heavy Metal

« Yanıtla #29 : 14 Ocak 2009 - 16:19:55 »

Allah'ın bir hikmeti   
Sayfa: 1 [2] 3 4 ... 11   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

eXTReMe Tracker
|Ana Sayfa| Sitemap | Arşiv | Wap | Wap2 | Wap Forum | XML | Rss
MySQL ile Güçlendirildi PHP ile Güçlendirildi Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines XHTML 1.0 Geçerli! CSS Geçerli!

02 Mart 2022 - 16:24:13