___MS Lİ DOSTLAR PAYLAŞIM PLATFORMU
03 Mart 2021 - 09:31:37 *
Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Google
Duyurular: Güncel Ms Bilgilerine Doktorlarımızdan bölümünden ulaşabilirsiniz...
 
   Ana Sayfa   Yardım Oyun Ara Giriş Yap Kayıt  
Sayfa: [1] 2 3 ... 10
 1 
 : 19 Ocak 2021 - 22:43:11  
Başlatan vademir - Son mesaj Gönderen: coster
Cerrahpaşadan Sebahattin Saip hocanın hastası var mı aramızda?

 2 
 : 19 Ocak 2021 - 22:39:53  
Başlatan oslem - Son mesaj Gönderen: coster
Bilgilendirme için teşekkürler.

 3 
 : 19 Ocak 2021 - 15:44:24  
Başlatan oslem - Son mesaj Gönderen: oslem

  Multipl skleroz ve nöromiyelitis optika hastaları için COVID-19 aşısı hakkında bilgilendirme
Multipl skleroz (MS) ve nöromiyelitis optika (NMO) hastaları COVID-19 aşısı olabilir mi?
Evet, olabilirler. Hatta “hastaların da sağlıklılar gibi aşı olmaları gereklidir” demek daha doğrudur.  Bunun nedeni COVID-19 enfeksiyonunun ortaya çıkardığı, içinde ölüm de olan tıbbi riskin, aşıların ortaya çıkarabileceği tıbbi risklere göre çok daha yüksek olmasıdır.

  Diğer nörolojik hastalar aşı olabilir mi?
Yukarıda söylenen durum diğer nörolojik hastalıklar için de geçerlidir.

  COVID-19 aşısı olan MS ve NMO hastalarında ne gibi yan etkiler izlenmektedir?
Bu sorunun yanıtı henüz tam olarak kesinlik kazanmamıştır. Bunun nedeni, aşı çalışmalarına alınan hastaların kaçının MS veya NMO hastası olduğunun bilimsel yayınlarda henüz bildirilmemiş olmasıdır. Ancak, sağlıklı bireylerde COVID-19 aşısı sonrasında izlenen allerjik olaylar, kas ağrısı, ateş ve kırgınlık gibi yan etkilerin MS hastalarında daha sık olarak ortaya çıkması beklenmemektedir.

 Bilimsel çalışmalar bazı aşıların nadiren MS ataklarını tetikleyebileceğini göstermektedir. Bu nedenle, COVID-19 aşısı sonrasında atakların tetiklenebilme riski mevcuttur. Bu riske rağmen, COVID-19 enfeksiyonuyla izlenebilecek sorunların çok daha ağır olması nedeniyle, MS hastalarının da herkes gibi aşılanması önerilmektedir.

  Hangi marka COVID-19 aşısı olmalıyım?
Bu sorunun yanıtı henüz net değildir.Aşıların yeterli miktarda üretim ve dağıtımının önümüzdeki 12 ayı alabileceği öngörülmektedir. Bu nedenle, şu aşamada hastaların temin edilebilen ilk aşıyı olmaları akılcı görülmektedir.

  Kullandığım tedavi ile COVID-19 aşıları etkileşir mi?
COVID-19 aşıları kullandığınız tedavinin etkisini değiştirmez. Ancak, kullandığınız tedavi COVID-19 aşısı ile hedeflenen antikor oluşumunun etkinliğini düşürebilir. Bu durum özellikle kortizon, azatioprin, okrelizumab, rituksimab, fingolimod, alemtuzumab, siklofosfamid ve kladribin alan hastalar için geçerlidir. Bu tedavilerin aşıların yan etki riskini artırması beklenmemektedir. MS ve NMO hastalarında kullanılan diğer tedavilerin ise aşıların etkinliğini düşürmesi söz konusu değildir.

  MS’in aşısı mı bulundu?
Uzun yıllardan beri MS’in tedavisi ile ilgili birçok bilimsel çalışma yapılmaktadır. Bunların içinde aşı benzeri ilaçlar da mevcuttur. Halen hayvan deneyi düzeyinde olan bu tedavilerin insanlarda etkin olduğunun gösterilmesi, yıllar sürebilecek bir çalışma süreci ile mümkün olabilecektir. Bu nedenle, sosyal ve yazılı medyada “MS’in aşısı bulundu” gibi sansasyonel başlıklarla sunulan haberlerin gerçeği yansıtmadığını belirtmek isteriz. Geçmişte hayvan deneylerinde çok etkin çıkan birçok tedavinin insan deneylerinde istenen sonuçlara ulaşamadığını akılda tutmak gerekir.

16.1.2021


         Prof.Dr.Murat Kürtüncü
 

 http://norolojiklinigi.info/multipl-skleroz-ve-noromiyelitis-optika-hastalari-icin-covid-19-asisi-hakkinda-bilgilendirme/                 

 4 
 : 03 Ocak 2021 - 22:49:00  
Başlatan oslem - Son mesaj Gönderen: oslem
 
 Arkadaşlar Merhaba,
   
  Resmi İnstagram hesabımız " Mslidostlar" adı ile açılmıştır. Hepinizi bekliyoruz. 🙂

 5 
 : 25 Aralık 2020 - 12:50:43  
Başlatan sineeem - Son mesaj Gönderen: oslem
Bende olumsuz etkilerini ysşadığımda bırakmıştım. Bahsettiğiniz durumu yaşamadım ve ysşayanda duymadım. Sigarayı bırakınca çok stres tasadınız mı o etkılemiş olabilir mi ?

 6 
 : 25 Aralık 2020 - 02:40:53  
Başlatan Sura - Son mesaj Gönderen: Muhammed Hanif garibullah
reaktif spondilitte de aynısı olur.. eğer eşinizden clamidya virüsü kaptıysanız bu da aynısını yapar ve fark edilnesi neredeyse imkansız. hemen başlangıç seviyesinde tek bir basit hapla tedavisi oluyor. fark edilmez ise ankilozon spondilit gibi hayat boyu kullanırsınız ilaçları.kortizona alışmadanacilen clamidya testi yaptırın.

 7 
 : 18 Aralık 2020 - 21:34:02  
Başlatan Ayşe_K - Son mesaj Gönderen: Ayşe_K
Cevabınız için çok teşekkür ederim üniversitede şuan behçet tedavisi görüyorum ms içinde plak görülmediği için mr takibi istediler şimdilik böyle gidiyor bakalım hayırlısı...

 8 
 : 16 Aralık 2020 - 23:15:21  
Başlatan sineeem - Son mesaj Gönderen: sineeem
Teşekkürler coster.

 9 
 : 16 Aralık 2020 - 11:56:11  
Başlatan sineeem - Son mesaj Gönderen: coster
Sigaranın zararı tartışılmaz. Her kişide MS ve tüm hastalıklar farklı seyrediyor olabilir.

Ben MS le sigaranın yürümeyeceğini düşündüğümden azantarak bıraktım. Bırakma aşamasında normalde oturup kalkmalara çok sıkıntı yaşamamama rağmen eğer otururken sigara içmişsem kalkmakta çok zorlandığımı gördüm. Herşeye rağmen kalkmıişsamda bir süre denge bulmakta zorlandım.

Aynı şekilde sigara içtiğim anlarda bacaklarımdan güç çekildiğini ve ayakta durmakta zorlandığımı gördüm.

Bunlar benim yaşadıklarım. Bence sizin için doktorunuzla konuştuktuktan sonraki karar en doğru karar olur.

 10 
 : 15 Aralık 2020 - 11:24:32  
Başlatan sineeem - Son mesaj Gönderen: sineeem
Merhabalar
5 yıl yoğun sigara kullandım. Ağustos sonunda birden yani azaltmadan sigarayı tak diye bıraktım. 15 gün sonra çok ağır bir atak geçirdim. Omurilik komple lezyon dolu. Öyle ki 1 hafta tekerlekli sandalye üstünde kaldım. Yoğun tedavi ile ayağa kalktım. Şimdi 1 aydır yine sigara kullanıyorum ama iyileşme hızım çok yavaşladı. Tekrar sigarayı bırakmaktan korkuyorum.


Yaşayan var mı? Aniden sigarayı bırakınca vücut yoksunluk hissine kapılıp atak mı geçiriyor? Ben şimdi yine aniden sigara bıraksam daha mı kötü olurum? 

Sayfa: [1] 2 3 ... 10
eXTReMe Tracker
|Ana Sayfa| Sitemap | Arşiv | Wap | Wap2 | Wap Forum | XML | Rss
MySQL ile Güçlendirildi PHP ile Güçlendirildi Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines XHTML 1.0 Geçerli! CSS Geçerli!


02 Şubat 2021 - 11:05:53