Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/mslidost/public_html/forum/Sources/Load.php(225) : runtime-created function on line 3

Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/mslidost/public_html/forum/Sources/Load.php(225) : runtime-created function on line 3
SMF Kullanıcı Yardımı: Arama
24 Temmuz 2024 - 15:07:54 *
Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Google
Duyurular: Oyun Bölümümüze ilave edilen yeni oyunlarý oynayýp skorlarýnýzý kaydederek birbirlerinizle tatlý bir rekabet içine girebilirsiniz
 
  Ana Sayfa   Yardım   Oyun Ara Giriş Yap Kayıt  

Her ne kadar SMF güçlü bir arama motoru içeriyor olsa da, başarılı arama sonuçları alabilmek için onu kullanmayı bilmek gerekmemektedir!

 1. Arama Başlatmak
 2. Sözdizimi
  1. Tırnak İşaretleri
 3. Basit veya Gelişmiş?
  1. Basit Arama
  2. Gelişmiş Arama

Arama Başlatmak

Eğer forum varsayılan temayı kullanıyorsa (yada bir türevini), hem basit Arama alanını (Gelişmiş arama metin kısayolu ile ortaklaştırılmış) kapatılabilir üst bölümde hem de Arama butonunu ana menüde barındırmaktadır. Eğer böyle değil ise, ana menüdeki Arama seçeneği de sizi doğruca gelişmiş arama ekranına götürecektir.

Sözdizimi

Herhangi bir karakter kombinasyonunu yazabilir (ve arayabilir) olsanız bile arama sonuçlarının gerçekten çalışması için tırnak işareti kullanmanız tavsiye edilir:

Tırnak İşaretleri

Açıklamak için bir örnek verelim, simple machines forum diye arama yaparsanız bu kelimelerden herhangi birini barındıran iletiler sonuç olarak verilecektir, ancak arama dizesini çift tırnak işareti içine alırsanız (yani "simple machines forum" gibi) sadece bütün dizenin bulunduğu iletiler sonuç olarak verilecektir.

Basit veya Gelişmiş?

Basit Arama

Basit aramayı kullanmak için (etkin ise), tek bilmeniz gereken yukarıda bahsedilen sözdizimidir. Ancak yine de bilmek isteyebilirsiniz, bu aracın arama kapsamı forumun tamamında son 9999 günde (bu 27 yıldan fazla bir süredir!) yazılan her iletidir. Bu yüzden aramanızda daha fazla kontrol için gelişmiş aramayı kullanmalısınız.

Gelişmiş Arama

Eğer forumda birçok bölüm ve alt bölüm bulunuyorsa ilk bakışta gelişmiş arama ekranı biraz korkutucu gözükse de, başlıca bölümlerine ayrılınca kullanılması şaşırtıcı biçimde basittir:

+  Forum İsmi
|- +  Arama
Arama Parametreleri Girişi
Arama yap:   kullanıcı tarafından:
     
 
Seçenekler: İleti yaşı:


ve günleri arasında.
Arama sırası:

Arama yapmak istediğiniz bölüm seçin, veya hepsini arayın:

Kategori ismi

 • Bazı forumlarda navigasyon ağacı üst bölümde yer tasarrufu sağlayan yatay bir biçimde bulunmaktadır.
 • İlk görünüşlere rağmen, nasıl arama yapmak istediğiniz ile ilgili üç seçenek vardır. Bütün kelimeleri eşleştir ve Herhangi bir kelimeye eşleştir seçenekleri açılan listededir, "Dizin olarak eşleştir" de yukarıda açıklandığı gibi hala kullanılabilir.
 • Kullanıcı tarafından alanındaki varsayılan * karakteri ise bütün kullanıcıların iletilerini aramak için kullanılmıştır. Bunu daha spesifik bir arama için herhangi tek bir kullanıcı ismi ile değiştirebiliyor olsanız da şu an için birden fazla kullanıcı ismi ile arama yapmanız tek * karakteri dışında mümkün değildir.
 • Sonuçları ileti olarak göster seçeneği sonuç olarak elde edilen iletilere kısayol yerine iletinin tamamını (cevap seçeneği ile birlikte) gösterir. Ancak çok daha yüksek boyutlu sonuç sayfaları oluşturur ve popüler kelime veya dize aramalarında bu önemli olabilir.
 • İleti yaşı aranacak iletilerin minimum ve maksimum yaşlarını tespit eder.
 • Arama yapmak istediğiniz bölüm seçeneği arama kapsamını kısıtlamak için kullanabileceğiniz başka bir araçtır. Varsayılan değer olarak 'hepsi' seçilmiştir (bütün form, daha doğrusu, okuma iznine sahip olduğunuz bütün bölümler).
 • Arama butonu doğal olarak bütün aramayı başlatacaktır ancak bazı alanlardan direk 'Enter' tuşuna basmak bazen daha uygundur.
eXTReMe Tracker
|Ana Sayfa| Sitemap | Arşiv | Wap | Wap2 | Wap Forum | XML | Rss
MySQL ile Güçlendirildi PHP ile Güçlendirildi Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines XHTML 1.0 Geçerli! CSS Geçerli!


10 Eylül 2022 - 19:16:21