Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/mslidost/public_html/forum/Sources/Load.php(225) : runtime-created function on line 3

Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/mslidost/public_html/forum/Sources/Load.php(225) : runtime-created function on line 3
SÝZÝN MS ÝNÝZ NASIL?
17 Mays 2024 - 02:10:07 *
Merhaba, Ziyareti. Ltfen giri yapn veya ye olun.

Kullanc adnz, parolanz ve aktif kalma sresini giriniz
Google
Duyurular: Güncel Ms Bilgilerine Doktorlarýmýzdan bölümünden ulaþabilirsiniz...

Ana Sayfa   Yardm Oyun Ara Giri Yap Kayt  
Sayfa: [1] 2   Aa git
  Yazdr  
Gnderen Konu: SÝZÝN MS ÝNÝZ NASIL?  (Okunma Says 14295 defa)
0 ye ve 1 Ziyareti konuyu incelemekte.
oslem
Yönetici

Teþekkür Sayýsý 6

Mesaj Says: 3192

« : 15 Haziran 2009 - 14:12:18 »

Arkadaþlar,

Aramýza yeni katýlan arkadaþlarýmýzýnda meraklarýný gidermek ,fikir sahibi olmalarýný saðlamak için yeni konu ve hepinizin katýlýmýný bekliyoruz..

Hangý hastanede yada hangi doktor tarafýndan takiptesiniz? Ms  ataklarýnýzdaki çeþitlilikler, belirtiler ne ve hangi ilaçlarý kullanýyorsunuz ?

ilhan
Asil Üye

Teþekkür Sayýsý 1

Mesaj Says: 800

demir tava geldi kömür akýl baþa geldi ömür bitti

« Yantla #1 : 15 Haziran 2009 - 14:26:31 »

Ben þu anda hacettepede prof.dr rana KARABUDAK ve dr Aslý KURNE tarafýndan takip edilmekteyim atak anýnda ateþ varmýþ gibi titreme ullerin yumruk olmasý denge kaybý baþ dönmesi ve aðýr derecede hareket kýsýtlamasý yaþýyorum son 3 senedir atak olmadý denecek kadar geçirdim diyebilirim 2 kere oldu küçük atak dediðimiz alevlenmeler ise oda 2-3 kere oldu-ki mevsim geçiþlerinde olabiliyor.Daha önce kullanmýþ olduðum 2 interferonuda yan etkileri çok olduðundan býraktýk-ki bu herkeste olacak diye bir kural yok.Þu anda metextat folbiol sirdalut 6 mgr mr ve dodex ampul kullanýyorum.Ms imin türü premier progresif ms ( ppms ) birincil ilerleyen ms türü tekerlekli sandalyedeyim sevgiyle
« Son Dzenleme: 15 Haziran 2009 - 20:16:22 Gnderen: ilhan » Logged
vademir
Asil Üye

Teþekkür Sayýsý 1

Mesaj Says: 859

« Yantla #2 : 15 Haziran 2009 - 15:21:06 »

ÝSTANBUL - Prof.Dr. Mefkûre ERAKSOY
SÝVAS - Yard. Doç.Dr. Özlem KAYIM
SECONDER PROGRESÝF MS (7 YILDIR)
KULLANIP BIRAKTIÐIM ÝLAÇLAR :
2,5 YIL BETAFERON
1,5 YIL ÝMURAN
1,5 YIL MÝTOKSANTRON
ATAK DÖNEMLERÝNDE MALUM 5 GÜNLÜK 1'ER GR STEROÝD VE DR UN UYGUN GÖRDÜÐÜ DURUMLARDA AYDA 1 GR STEROÝD YA DA 2 AYLIK 1 GR.DAN BAÞLAYIP ORAL ALIMA DÖNÜÞTÜRÜLEREK AZALTILAN STEROÝD
SÜREKLÝ KULLANDIÐIM ÝLAÇLAR
5 YILDIR LÝORESAL
2 AYDIR MODÝODAL
ATAKLARIM : ÞUBAT VE EKÝM 2002'DE VE SON ATAK HAZÝRAN 2007'DE
ÝLK ATAKDA KOÞMA YETÝMÝ KAYBETTÝM
ÝKÝNCÝSÝNDE YÜRÜME KUSURLARIM SÜREKLÝ KASILMA VE UYUÞUKLUKLARIM OLUÞTU
ÜÇÜNCÜSÜNDE GÖRME DUYMA VE YÜRÜME YETÝMÝ TAMAMEN KAYBETMÝÞKEN ÝLK ATAKDAKÝ GÝBÝ KALICI OLMADI. HALEN T.SANDELYE KULLANMAKLA BÝRLÝKTE ÝKÝ TARAF DESTEKLÝ 5-10 ADIM YÜRÜYEBÝLÝYORUM.DAHA BÝ SÜRÜ IVIR ZIVIR VARDA ARTIK ÇOÐUNU UMURSAMIYORUM O YÜZDEN YAZMAYACAÐIM.BÜTÜN BERBAT ÞEYLERE RAÐMEN HAYAT YAÞAMAYA DEÐER. YARIÞMACI ARKADAÞLARA BAÞARILAR DÝLERÝM

Hayatý ýskalama, çünkü yeniden niþan alma þansýn olmayacak...

www.ademdemir.blogcu.com
afyonby33
Ýlgili Üye
**

Teþekkür Sayýsý 0

Mesaj Says: 50

« Yantla #3 : 15 Haziran 2009 - 16:13:32 »

afyon porf dr mehmat yaman bursa  porf ömer faruk turan hocalarýma bakýnýyorum çobuk yoruluyorum sað ayak kalkmýyor baþým dönüyor düzgün yürüyemiyorum
Under_Attack
Asil Üye

Teþekkür Sayýsý 6

Mesaj Says: 2278

« Yantla #4 : 15 Haziran 2009 - 16:49:18 »

Dosyam çapada þuan ama Hiçbir doktor tarafýndan özellikle takip edilmiyorum. sýkýntý oldu mu gidiyorum o an kim varsa ona bakýnýyorum. dosyama bakýlýyor ona göe yaklaþýmda bulunuluyor

Atak sayýsýný unuttum. ilk taný aldýðým zaman sayýsýný unutacaðýmý düþünmezdim. hayýrlýsý. çok þükür þuan bir sýkýntým yok. Koruyucu olarak betaferonla baþladým iðne kullanýmýna, zorluklarýndan dolayý (bu zorluklar kiþiye göre deðiþir, herkes sýkýntý çekecek diye birþey yok) býraktým. Avonex kullanýyorum þuan. haftada 1 olmasý sadece avantaj, benim için en azýndan.. Yanýnda haftada 1 dodexte alýyorum.
« Son Dzenleme: 15 Haziran 2009 - 16:53:45 Gnderen: A-Plus » Logged
nurcan
Asil Üye

Teþekkür Sayýsý 3

Mesaj Says: 1819

« Yantla #5 : 15 Haziran 2009 - 17:26:04 »

prof ..mefkure eraksoy tarafýndan yapýlmakta takibim þuan için iyi seyirli bir ms yaþýyorum dilerim hep böle devam eder herkes içinde dileðim bu   haftada iki kez rebif 44 kullanýyorum ayda bir dodex iðne günde bir tanede cýpralex alýyorum ..herkese saðlýk ve mutluluk diliyorum 

kýzým iyiki varsýn hayatýmda
doga
Ýlgili Üye
**

Teþekkür Sayýsý 0

Mesaj Says: 83

« Yantla #6 : 16 Haziran 2009 - 00:11:51 »

mrb ben Uludað Ünv prf dr ömer Faruk Turanýn hastasýyým benim ms tipi ilk Relapsing Remitting MS di sonra bu tipten çýkýp Sekonder Progresif MS  ikincil ilerleyen tipe geçtim ünv sýnavýnda elimde uyuþma baþladý hastane dr derken teþhis MS kondu 1 senede 3-4 atak geçirdiðim için dr rebif 22 mg baþladý bi süre yaptým sona rebif 44 mg yapmaya baþladým  5 sene msim güzel gitti sona sað ayaðýmda aðýrlaþma oldu dr hastane derken tedavi kortizon oldu sona zaman geçti sol ayaðýmý etkileme baþladý yine kortizon ilk baþlarda kortizonun faydasýný çok görmüþtüm ama zamanla etki etmemeye baþladý sona atak geçirdiðimi anlýyan ben ataklarý anlýyamaz olup sinsi bir þekilde ilerlemeye baþladý baðýmsýz yürüyebilen ben baðýmsýz yürüyememeye baþladým bi süre dýþarý wolkýrla çýktým sona çabuk yorulmalarým dengesizliklerim olunca wolkýrda yeterli olmadý ve þuan dýþarý çýkýnca tekerlekli sandalye kullanýyorum erken tedavinin baþlamasýna sevinmiþtim ama yanýlmýþým msin bu kadar tedavi görmeme raðmen ilerliceðini tahmin etmedim kabullenmek kolay olmuyo heleki genç yaþlarda hiç kolay olmuyo kabullenemiyorum 5 yýl rebif kullandým sona aðrý kesici içmeme raðmen çok baþ aðrýsý yaptýðý için betaferona geçmek istedim en azýndan baþaðrým olmadý bu seferde betaferonun titreme üþüme gibi yan etkileri oldu toplam 8 sene iðne kullanmama raðmen hiçbir faydasýný görmedim drumda 20 gün önce artýk faydasý olmadýðý için iðnelerimi kesti mitoksantron kasgevþeticiler kortizonlar vitaminler yorgunluk haplarýda kullandým kullanýyorumda þuanda ayaklarýmda aþýrý derecede aðýrlýklar kasýlma ve spastiseler  var kas gevþeticide fayda etmiyo idrar problemleri kabýzlýk problemleride olduðu zamanlarým psikolojimin bozulduðu zamanlar oldu  oluyoda  ms bu tüm vücudu etkiliyo iþte böyle arkadaþlar herkesin msi ayný deðil herkesin msi ayne seyretmeyebiliyo ALLAH hepimizin yardýmcýsý olsun ÝNÞ biran önce tedavisi bulunurda herkesin yüzü güler..

Kalp kirmak o kadar kolay ki bir hata yaparsin hemen kirilir peki ya o kirilan kalbi düzeltmek kirmak kadar kolay midir
De-jA-Vu
Asil Üye

Teþekkür Sayýsý 9

Mesaj Says: 2092

aDaPTe_oLaMýYoRuM

« Yantla #7 : 17 Haziran 2009 - 00:37:39 »

Tek tek Dr'larýmý sayamayacaðým ama benim MS im nasýl ? güzel bir soru ben de anlamadým ki nasýl bir MS'tir. DR'a Mr götürüyorum oo çok güzel plaklarýnda küçülme var diyor beni mutlu ediyor . Buraya kadar tamam ama aradan 2 ay geçiyor GÜMMM bir atak daha yav hani iyiydim iyiye gidiyordum ?
 Bir daha MR oooo çok iyiii gerçekten plaklarda küçülme var ewt diyorum bu sefer tamam  Ama ne gezer sizce tamam mý yoqq caným ne tamamý 2 ay sonra bir atak daha ve bu seyir yaklaþýk 3 yýldýr böyle devam ediyor. Allahtan  bir sekel býrakmadý kardeþ kardeþ geçiniyoruz MS'imle.
 Allah hepimizi Tüm hastalýklardan belalardan korusun arkadaþlar.  Kahkaha Kahkaha
cagla
Asil Üye

Teþekkür Sayýsý 5

Mesaj Says: 3040

« Yantla #8 : 17 Haziran 2009 - 20:18:55 »

benim doktorum jale aðaoglu..onun takibindeyim..3 yýldýr ms hastasýyým..göz bulanýklýgý ile basladý.hala ayný sekilde dewam ediyo..onu dýsýnda ilk baslarda ellerimde ve ayaklarýmda uyusmalar yasýyodum dönem dönem...son 1 yýldýr bu sorunumda yok..umarým hep böyle gider..msim iyi huylu mu kötü huylu mu bilmiyorum ama doktoruma göre kronik bi msin yok dedi ne demekse=))) sanýrým msim bana benziyooo ayný benm gibi iyi huylu hehehe=))) hastalýgýmýn ilk teshisinde 1 hafta kadar kortizon aldým.hiç bi faydasýný görmedim.daha sonra avonex'e baþladým.haftada bir olmasý en güzel yaný..ama süzgeç gibi olmadým diyemem =)) iðne iyi geldi mi diye sorarsanýz walla bende bilmiyorum=) herhalde iþe yarýyodur öyle düþünüyorum..=))) allah herkese acil sifalar versin inþ..

küçükkeN bi yeRim acýyýNca ÖpimDe GeçsiN DerDinya, kaLbiM aCýYo Anne haDi öpTe geçsiN...
aysn.dvn
Asil Üye

Teþekkür Sayýsý 3

Mesaj Says: 2045

« Yantla #9 : 20 Haziran 2009 - 09:00:20 »

Merhaba arkadaþlar.Benim MS taným konalý 6 sene oldu.Þu anda Prof.Dr.Gülþen Akman Demir'in takibin
deyim çapa'da.Ýlk ataðým 2003 mayýs ayýnda oldu ve MR sonucunda MS taným kondu.Beynimde sað parietal
lobda 1 cmlik,korpus kallozada çok sayýda milimetrik plaklar,ayrýca boynumda milimetrik boyutta plaklar var.
Ýlk baþta sýrtýmda 2 omurda plaklarým vardý ama bunlar daha sonra silikleþti.Artýk yok. Ýlk ataðýmda ayakla
rýmda,kollarýmda karýncalanmalar,iðnelenmeler,uyuþmalar,sað kolda güçsüzlük ,damla damla idrar tutamama
oldu.5 gün pulse kortizon serum ile verildi.Ýlk ataðýmdan sonra idrar problemim geçti.Ancak iðnelenmeler,
uyuþmalar,sað kolda güçsüzlüðüm ara ara oluyor,eskiye oranla büyük ölçüde azaldý çok þükür.Daha sonra
tedavi gerektirecek bir ataðým olmadý. Ancak sað bacaðýmda çok yürüdüðüm ve yorulduðum zaman aðýrlýk
hissi ve güçsüzlüðüm oluyor.2007 senesi nisan ayýnda sað kol ve bacaðýmda aðrý ve güçsüzlük þikayetim yo
ðunlaþtý,ancak aðrý kesici ve dirseklik ile þikayetim geçti.Yine 2007 senesi kasým ayýnda sol alýn bölgemde
ve kaþýmda uyuþma,karýncalanma ,uyuþma,çene eklemimde aðrým oldu.Diþ  ve çene eklemim için tedavi
gördüm,geçti.En son 2008 kasým ayýnda sað kol ve bacaðýmda aðrým,güçsüzlüðüm,dilimde iðnelenmeler oldu.
Yine aðrý kesici ve dirseklik ile geçti 1 ay içinde.2009 þubat ayýnda sað bacaðýmdaki aðrý ve güçsüzlük tek
rar etti ve dr um Gülþen Haným interferon tedavisine baþlayabileceðimizi,duyusal ataklar yaþadýðýmý,MR ýmýn
ve muayene sonuçlarýmýn iyi olmasýna raðmen koruma amaçlý tedavinin iyi olacaðýný söyledi.1 hafta evvel
avonex tedavisine baþladým.Henüz yeni.Ýnþallah benim için hayýrlýsý olur.Bemim MS'im iyi huylu(bening)
ayný zamanda RRMS(relapsing remitting multipl skleroz).Böyle devam etmesi dileðim.Bütün arkadaþlarýma
geçmiþ olsun.Saðlýk,sevgi ve dualarla kalýn daima.
nisa
Asil Üye

Teþekkür Sayýsý 0

Mesaj Says: 734

« Yantla #10 : 21 Haziran 2009 - 13:36:33 »

mrb.arkadaþlar...prof.dr. gülþen akman demir in kontrolündeyim.8 yýl bitti ms teþhisi konalý.ms in herkeste farklý seyrettiðine YENÝ YENÝ inanýyorum, öslem in bu konuda çok baþýný aðrýttýðýmýn farkýndayým...öslem cim yeri gelmiþken söleyim sana burdanda çok teþekkür etmek istiyorum.beni anladýðýn ve hiç usanmadan atak dönemlerimde beni dinlediðin için caným.
8 yýldýr dönem dönem oldu ataklarým.gülþen hocam capaxon baþlayabiliriz demiþti ama ben daha erken olduðunu ve 2010 da nasýlsa haplar çýkacak die düþündüðüm için iðne almak istemedim...þuan iðne ilaç hiç biþey kullanmýyorum.prozac ve tegretol vardý bi kullandýðým 1 senedir.onuda býraktým artýk, allah a emanet yaþýyorum msle:)2001 de sol gözde görme bulanýklýðý ile ms teþhisi kondu ardýndan sol tarafta uyuþmalar konuþma bozukluðu olmuþtu.4 senedir en ufak bi þikayetim bile olmamýþtý bundan 4 ay öncesine kadar.ayaða kalkýnca bi anlýk dengesizlik ve bacaklarýmda uyuþmalar olmuþtu dr.a göre atak sayýlmazdý bu.þuan oda geçti çok þükür...dr.a göre benim ms iyi huylu.ilk gidiþimde bana sölemiþtiki benim 1000 tane ms hastam var 1000 ide birbirinden farklý...tabi bu sayý þimdi kaç tane bin olmuþtur bilemem:)) konuyu toparlayayým, arkadaþlar ben bu hastalýðýn tamamen strese baðlý olduðunu düþünüyorum..ne zaman bi boþluða düþþem strese girsem akabinde ataklar oluyo.ms bende sekel býrakmadý dicem ama takýntýlarý ve ani öfke durumlarýný saymassak tabi...bana göre bunlar ms ten oluyo, anneme göre ben hep böyleymiþim  özellikle mevsim geçiþlerinde kýþ aylarýnda daha çok dikkat etmeliyiz kendimize...antidepresanlarý aslýnda hep kullanmalýyýz ama oda malum baðýmlýlýk yapýyo:(allah ým hepimize acil þifalar versin, yakýnlarýmýzada sabýrlar versin çünkü atak olduðu zamanlarda çekilmez, takýntýlý biri oluyorum:P ha boþluða düþtüðümde demiþtimya sýrf o boþluðu kapatmak için evde ders veriyorum þimdi öðrencilerde tatilde napcam bilmiyorum:)))
« Son Dzenleme: 21 Haziran 2009 - 13:43:04 Gnderen: nisa » Logged
iyimser
Asil Üye

Teþekkür Sayýsý 0

Mesaj Says: 932

« Yantla #11 : 27 Haziran 2009 - 19:28:44 »

Merhaba kader dostlarým.Benimde kranialde,servical de,lumbal de inen plaklar var.Ayný önce felç oldum ,tekerlekli sand.kullandým.8 yýl betaferon kullanýyorum.sað bacaðým yorma diyo,sað gözüm stres yapma diyo,dikkat edersem þükürler rabbime çok iyiyim.Dr.Ömür Tatlýkazan'a da ne kadar dua etsem azdýr.o beni ben ms i sabýrla takip etti

ömür dediðin üç gündür,dün geldi geçti,yarýn meçhuldur,o halde ömür bir gün oda bu gündür.
saniye
Üye
*

Teþekkür Sayýsý 0

Mesaj Says: 3

« Yantla #12 : 27 Haziran 2009 - 22:45:44 »

benim ms'im relapsing remitting tipinde 2000 yýlýnda dengesizlik yakýnmasýyla çektirdiðim mr'da plaklar saptandý ve taný aldým ( DR egemen idiman 9 eylül üniv). her þey çok kötü görünmüyordu. sanki þaka gibi bir þeydi. DR'um bu hastalýðý unut git gez dolaþ kendini strese sokma dedi. ancak yaklaþýk 1 ay sonra sol kol ve bacaðýmda güçsüzlük ve dengesizlik yakýnmasýyla ilk ataðýmý geçirdim. 3 ay süren yoðun tedavi (synacten. kortizol vb) sonra az da olsa yürüyebilmeye baþladým . daha sonra yýlda ortalama 2 kez  atak geçirmeya baþladým  rebif22 baþlandý 2. yýlýn sonunda kendi isteðimle kestim çünkü atak sayýlarý ve aðýrlýðýný deðiþtirmedi. son olarak bir yýl önce rebif44 önerdiler her kullanýþýmda yan etki (ateþ . üþüme. titreme) yaptýðýndan kullanamadým . þu an çalýþýp hayatýmý tek baþýma idame ettiriyorum ancak enküçük stres ve üzüntü karþýsýnda veya yorgunlukla birlikte þikayetlerimde alevlenme oluyor. sol kol ve bacaðým tutmaz hale geliyor ve ince parmak hareketlerini yapamýyorum . herseferinde kortizonla toparlýyorum . hiçbir tedavi modelinin tam etkili olduðuna inanmýyorum . önemli olan herkesin msini tanýyýp tetikleyici faktörlerden uzak durmasýdýr. ancak yaþam koþullarýnýn hiç de o kadar iyimser olmadýðý da bir gerçek . umarým hastalýk bu haliyle kalýr daha fazla ilerlemez . bu arada dr kontrollerini býraktým . tüm mslilere umutlu ve daha konforlu bir yaþam diliyorum . unutmayalým biz ms hastasýyýz , kanser hastasý da olabilirdik  yani þanslýyýz. sevgiler selamlar.   
nurcan
Asil Üye

Teþekkür Sayýsý 3

Mesaj Says: 1819

« Yantla #13 : 27 Haziran 2009 - 23:12:04 »

sevgili saniye ne güzel msi kabullenip yön çizmiþsin kendine ama doktor kontrollerini býrakmana hiç sevinmedim    lütfen tedavini ihmal etme mutlu günler seninle olsun

kýzým iyiki varsýn hayatýmda
ZUMRUT
Asil Üye

Teþekkür Sayýsý 3

Mesaj Says: 12353

« Yantla #14 : 29 Haziran 2009 - 01:53:29 »

benim ms sim nasıldır hiç bilmiyorum :)sadece ataksızım bunu biliyorum.yürüme mesafemde kısalma ve uyuşmayla başladı.
dr um aksel siva bana igne vermedi tedaviye ilk başladığımda on gün damar yoluyla kortison aldım sonra da ayda bir defa olmak
üzre devam etmekteyim.her yıl kemik ölçümü yaptırıyorum düzenli d vitamini alıyorum son kontrolümde daha hareketli olmam için ilaç istedim drumdan bunlardan başka ilaç kullanmıyorum ms için.sadece yürüme zorlugum var yedi yıldır ms im fakat üç yıl tanımlanamadı
bunada hamdolsun sekelim yok çok şükür.nisanında dedigi gibi bende msi strese baglıyorum ne zaman sıkılsam yürümem hemen degişiyor
hepimize geçmiş olsun yenicez bizler bu ms i :-*sevgilerle...
« Son Dzenleme: 29 Haziran 2009 - 02:00:19 Gnderen: ZUMRUT » Logged

Sayfa: [1] 2   Yukar git
  Yazdr  

Gitmek istediiniz yer:  

eXTReMe Tracker
|Ana Sayfa| Sitemap | Ariv | Wap | Wap2 | Wap Forum | XML | Rss
MySQL ile Glendirildi PHP ile Glendirildi Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines XHTML 1.0 Geerli! CSS Geerli!

07 Aralk 2021 - 05:06:39