Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/mslidost/public_html/forum/Sources/Load.php(225) : runtime-created function on line 3

Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/mslidost/public_html/forum/Sources/Load.php(225) : runtime-created function on line 3
ÝNTERFERONLARIN UYGULANMASI VE ORTAYA ÇIKABÝLECEK SORUNLARLA BAÞETME YOLLARI
11 Mays 2024 - 14:07:21 *
Merhaba, Ziyareti. Ltfen giri yapn veya ye olun.

Kullanc adnz, parolanz ve aktif kalma sresini giriniz
Google
Duyurular: MS' li Hasta ve Hasta Yakýnlarý Ýle Ýletiþim Kurabilmek için Sitemize Üye olup , FORUM Bölümünü Kullanabilirsiniz...

Ana Sayfa   Yardm Oyun Ara Giri Yap Kayt  
Sayfa: [1]   Aa git
  Yazdr  
Gnderen Konu: ÝNTERFERONLARIN UYGULANMASI VE ORTAYA ÇIKABÝLECEK SORUNLARLA BAÞETME YOLLARI  (Okunma Says 9703 defa)
0 ye ve 1 Ziyareti konuyu incelemekte.
aysn.dvn
Asil Üye

Teþekkür Sayýsý 3

Mesaj Says: 2045

« : 02 Austos 2007 - 12:32:03 »

Ýnterferonlar vüudun savunma hücrelerince üretilen ve bunlarýn kendi iç haberleþmelerinde kullanýlan maddelerdir.Ýltihaplanma gibi durumlarda yani gerektiðinde vücutta az miktarda üretilir ve çok çabuk ortamdan kaybolurlar.Vücutta 3 temel interferon üretildiði bilinir.Alfa,beta ve gama olarak adlandýrýlan interferonlardan alfa ve betanýn iltihabi reaksiyonlarý(yangý,inflemasyon)azaltýcý etkisi olduðu anlaþýlmýþtýr.Bu interferonlarýn 3 de MS te denenmiþ,gama interferonun hastalýðý daha da arttýrdýðý,alfa ve betanýn ise iyileþtirici etkisi olduðu anlaþýlmýþtýr.Ancak alfa interferonlar ile yapýlan çalýþmalar yeterince iyi sonuç vermediðinden ilerletilmemiþtir ve interferonlar içerisinde BETA interferonlar MS te ilaç olarak kullanýlmaya baþlanmýþtýr.Bunlar üretimi güç olan gen teknolojisi ile üretildikleri için oldukça pahalý ve deðerli ilaçlardýr.MS te þu anda kullanýlan 3 firmanýn ürettiði interferon vardýr.Betaferon (Ýnterferon beta 1-b),Avonex(Ýnterferon beta 1-a),Rebif(Ýnterferon beta 1-b).Bu interferonlar arasýnda üretim tekniklerine dayanan bazý yapýsal deðiþiklikler vardýr.

ÝNTERFERONLARIN UYGULAMA ÞEKÝLLERÝ

Her 3 interferon da iðne þeklindedir.Bunlar içerisinde Avonex haftada bir kas içine kalçadan veya ayaðýn ön yüzünden derin olarak yapýlýr.Betaferon ve Rebif ise deri altýna (sübkütan) olarak yapýlýr.Bu yöntem þeker hastalarýnýn kendi kendine iðne yapma þekli gibidir.Kol,karýn ve bacaklara yapýlabilir.Her seferinde deðiþtirerek yapýlmasý önerilir.Bu iðne yapma þekilleri hastanýn kendisine tedavinin baþlangýcýnda saðlýk kurumlarýnca öðretilmektedir.Kiþinin kendi yapamadýðý takdirde bir yakýnýna da öðretilebilir.Ama AVONEX kalçadan yapýlýrken bir saðlýk profesyonelinin yardýmý gerekebilir.

ÝNTERFERON UYGULAMASINDA OLUÞABÝLECEK SORUNLAR VE ÇÖZÜM YOLLARI

Ýðne yapýlan yer acýyabilir,kýzarabilir ve yanabilir.Bazen yara haline gelebilir.Bunu önlemek için iðne yapýlacak bölgenin iðneden önce ve sonra buz uygulayarak soðutulmasýnýn yararý olabilir.Aðrý yakýnmasý çoksa krem þeklindeki ilaçlarla iðne yapýlacak bölgenin derisi önceden ya da iðne yapýldýktan sonra uyuþturulabilir.Ýlacýn yapýlmadan önce bir süre oda ýsýsýnda bekletilmesi yarar saðlar.Ýlaç buzdolabýnýn rafýnda veya kapaðýnda bekletilmeli,kesinlikle buzluða konmamalýdýr.
 Ýnterferon kullanýmýna baðlý olarak gribal bir durum oluþabilir.Özellikle ilk kez kullanýmýnda grip olmuþçasýna halsizlik,kýrýklýk,kas aðrýlarý,ateþ ve terleme oluþabilir.Ýlacýn kullanýmýndan hemen sonra olabileceði gibi ilk aylarda da olabilir.Baþlangýçta ilaç miktarý az tutularak daha sonra arttýrýlarak ve iðne gece yatmadan önce yapýlarak bu yan etki önlenmeye çalýþýlýr.Bazý ateþ düþürücü ve aðrý kesici ilaçlar  ile tedavi edilebilir.Bunlar içinde ibubrufen,minoset en çok kullanýlanlardý.

Ýnterferon tedavisi sýrasýnda depresyon da oluþabiir.Bu nedenle iyi gözlem yapýlmalý ve gerekirse destek alýnmalýdýr(psikolog,psikiyatrist)

Ýnterferonlar spasitite adý verilen ve özellikle ayaklarý etkileyen,var olan kas gücünün rahat kullanýmýný engelleyen kas sertleþmelerini arttýrabilir.Yine çabuk yorulma,halsizlik,bitkinlik ve güçsüzlük oluþabilir.Bu sorunlar da ilaç kullanýlarak giderilebilinir.

ALINTIDIR
« Son Dzenleme: 02 Austos 2007 - 12:36:30 Gnderen: hazan » Logged
Under_Attack
Asil Üye

Teþekkür Sayýsý 6

Mesaj Says: 2278

« Yantla #1 : 02 Austos 2007 - 12:41:22 »

cok tesekkurler Hazan abla. Cok iyi oldu yazman.
Under_Attack
Asil Üye

Teþekkür Sayýsý 6

Mesaj Says: 2278

« Yantla #2 : 02 Austos 2007 - 12:49:35 »

Ya war ya alemim resmen. Gittim buzluktan buzlarý torbaya koydum. iyide nereye yapacagýný bilmiyorumki ilk kez geliyor
@rzu
Kadrolu Üye

Teþekkür Sayýsý 1

Mesaj Says: 450

yaþadýðýn her gün özel bir fýrsattýr

« Yantla #3 : 03 Austos 2007 - 09:35:55 »

ne kadar güzel anlatmýþsýn güzel arkadaþým.aðzýnca parmaklarýna saðlýk 

yaþadýðýn hergün için yaradana þükret
@rzu
Kadrolu Üye

Teþekkür Sayýsý 1

Mesaj Says: 450

yaþadýðýn her gün özel bir fýrsattýr

« Yantla #4 : 03 Austos 2007 - 09:37:15 »

yani demek istedimki hem aðzýna hem parmaklarýna saðlýk

yaþadýðýn hergün için yaradana þükret
aysn.dvn
Asil Üye

Teþekkür Sayýsý 3

« Yantla #5 : 03 Austos 2007 - 11:40:11 »

Sevgili Arzucum ben anladým merak etme.Ýnþallah faydalý olur.Baksana Engin buzlarýný hazýrlamýþ bile

Sevgiyle kalýn.......
aysn.dvn
Asil Üye

Teþekkür Sayýsý 3

« Yantla #6 : 28 Ekim 2007 - 19:52:29 »

Sevgili tvengin interferonlar ve yan etkileri ile ilgili sitede bir yazý yazmýþtým.Senin sorularýna bir ölçüde yardýmcý olur inþallah.Ama hangi interferonun uygulanacaðýna seni takip eden dr un karar verecektir.Dr una güven ve kontrollerini aksatma.Ben de 4.5 senedir interferon kullanmadým.Henüz dr um gerekli görmedi ama gerekli gördüðü anda kullanmaya hazýrým çünkü beni koruyacaðýna inanýyorum.Korkmana gerek yok.Dr una güven ve kullanýlmasý gerekliyse mutlaka baþla.Sitedeki arkadaþlarýn çoðu interferon kullanýyor.Onlar da sana bu konuda yardýmcý olacaklardýr.Saðlýk ve sevgiyle kal.Geçmiþ olsun..
« Son Dzenleme: 28 Ekim 2007 - 20:30:56 Gnderen: hazan » Logged
tvengin
Üye
*

Teþekkür Sayýsý 0

Mesaj Says: 12

« Yantla #7 : 28 Ekim 2007 - 21:03:02 »

Sevgili Hazan;
 Verdiðin bilgililer benim için çok deðerliydi çok ama çok teþekkürler. ayný zamanda gýyabýnda, bu sorunum için bana mesaj atan ve bilgilerini benimle paylaþan tüm arkadaþlara sonsuz teþekkür ederim. ben sonunda verdiðniz bilgiler ve cesaet sonucunda kararýmý verdim en kýsa zamanda söylediðiniz gibi doktorumun sözünü dinleyip bu aþýlara baþlýyacaðým. Ve sizler gibi üstesindende gelicem hayýrlýsý ile. Tüm ms li dostlara, dostlarýma ,sonsuz  teþþekürler......
yasoo06
Kadrolu Üye

Teþekkür Sayýsý 0

Mesaj Says: 335

« Yantla #8 : 29 Ekim 2007 - 10:15:05 »

çooookkkk teþekkürler hazan
6 yýldýr ben bunlarýn artýk ustasý oldum... birde senden duymak gerçekten güzeldi... böylesine aydýnlatýcý yazýlar ýþýk oldu bizlere...
Sayfa: [1]   Yukar git
  Yazdr  

Gitmek istediiniz yer:  

eXTReMe Tracker
|Ana Sayfa| Sitemap | Ariv | Wap | Wap2 | Wap Forum | XML | Rss
MySQL ile Glendirildi PHP ile Glendirildi Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines XHTML 1.0 Geerli! CSS Geerli!

15 Mart 2023 - 11:34:18