Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/mslidost/public_html/forum/Sources/Load.php(225) : runtime-created function on line 3

Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/mslidost/public_html/forum/Sources/Load.php(225) : runtime-created function on line 3
ýsmarlama ms
12 Mays 2024 - 13:35:41 *
Merhaba, Ziyareti. Ltfen giri yapn veya ye olun.

Kullanc adnz, parolanz ve aktif kalma sresini giriniz
Google
Duyurular: Güncel Ms Bilgilerine Doktorlarýmýzdan bölümünden ulaþabilirsiniz...

Ana Sayfa   Yardm Oyun Ara Giri Yap Kayt  
Sayfa: [1]   Aa git
  Yazdr  
Gnderen Konu: ýsmarlama ms  (Okunma Says 3507 defa)
0 ye ve 1 Ziyareti konuyu incelemekte.
randy
Üye
*

Teþekkür Sayýsý 0

Mesaj Says: 15

« : 07 Ocak 2008 - 20:12:38 »

Giyinme
• Kollarýnýzý dayayabileceðiniz bir sandalye veya koltukta oturarak giyinin.
• Pantolon paçalarýný bir yandan bir yana dönerek geçirin, bunu oturarak veya uzanarak da yapabilirsiniz.
• Üzerinize bol gelen ve beli lastikli giysiler kullanýn.
• Baþtan geçirilen giysileri deðil önden açýlan giysileri tercih edin.
• Düðmeli giysiler gerektiðinde düz ve geniþ düðmeli olanlarý seçin, daha iyisi cýrt cýrtlýlarý kullanýn.
• Fermuar kullanýyorsanýz ucuna deri bir parça ekleyerek çekmeyi kolaylaþtýrabilirsiniz.

Banyo,Tuvalet
• Banyo ya da duþ küvetinin kenarlarýna tutamaklar yerleþtirin.
• Mümkünse banyo sandalyesi kullanarak yýkanýrken sýrtýnýzý destekleyin.
• Küvet içine kaymayý engelleyici paspas koyun.
• Ayaðýnýzýn ýslakken kaymasýný engellemek için küvetin önüne havlu yerleþtirin.
• Katý yerine sývý sabun kullanmayý tercih edin.
• Sýcak su yorgunluða neden olacaðýndan ýlýk suyla banyo yapýn.
• Kurulanýrken havlu yerine bornozu tercih edin.
• Alafranga tuvaleti tercih edin, tuvalette kalkmayý kolaylaþtýrmak için klozeti yükselten veya tutunacak yeri olan bir oturma bölümü ekleyin.
• Kalkmak için havlu veya tuvalet kaðýdý tutacaklarýný kullanmayýn.
• Kolay çevrilen veya hareket eden bir musluk vanasý tercih edin.

Temizlik ve bakým
• Sapý rahat tutulan fýrça ve taraklarý tercih edin.
• Elektrikli diþ fýrçasý kullanýn.

Yemekte
• Dirseklerinizi masanýn üzerinde tutarak el ve bileklerinizin hareketine yardýmcý olun.
• Dik arkalýklý bir sandalyede, bacak ve kalçalarýnýz 90 derecelik bir açý yapacak þekilde oturun.

Konuþurken
• Konuþma terapistleri gibi konuþma konusunda uzman olan saðlýk personelinden destek alabilirsiniz. Bu kiþilerden fazla yorulmadan konuþma tekniklerini, sözsüz iletiþim yöntemlerini öðrenebilirsiniz.
• Ortamda TV, radyo sesi gibi bir gürültü olmamasýný saðlayýn.
• Yavaþ konuþun.
• Dinleyen kiþinin yüzünüzü görmesini saðlayýn, siz de konuþtuðunuz kiþinin yüzüne bakýn. Ýyi aydýnlatýlmýþ bir ortamda yüz yüze bir konuþma iletiþimde kolaylýk saðlar.
• Kýsa cümleler kurun. Her nefeste bir ya da iki kelime söyleyin.
• Uzunca konuþmalar için rahat bir oturma pozisyonu alýn.
• Önceden konuþacaðýnýzý bildiðiniz durumlarda veya telefon etmeden önce sesinizi dinlendirin. Akþama doðru yorulacaðýnýzý hesaba katýn.
• Konuþmaya baþlamadan önce konuyu kafanýzda netleþtirin.
• Telgraf yöntemi kullanýn, konuþmanýn anlamýný veren kelimeleri söyleyip gereksiz baðlayýcý kelimeleri atýn.
• Yazmanýzda zorluk yoksa sürekli yanýnýzda kaðýt kalem taþýyarak gerekli durumlarda anlaþmak için yazýya baþvurun.
• Yazmakta zorluk çekiyorsanýz alfabe tablosu kullanýn ve sözcüðün ilk harflerini gösterin.
• Ýletiþimde mimik ve jest gibi sözsüz yollarý deneyin.

Genel Önlemler
• Ayakta dururken bir ayaðýnýzý biraz geride tutup dizlerinizi hafifçe bükün. Bu duruþ dengenizi kaybetmeden vücut aðýrlýðýnýzý rahatça taþýyabileceðiniz bir pozisyon saðlar.
• Kollarýnýzý gövdenize yakýn tutmaya özen gösterin, kollar açýk olarak yapýlan hareketlerden kaçýnýn.
• Yapacaðýnýz hareketi vücudunuzun merkezine yakýn mesafeye taþýmaya çalýþýn. Bir yere uzanarak hareket etmekten kaçýnýn.
• Her zaman kolunuzu destekleyin. Örneðin diþinizi fýrçalarken diðer elinizle musluða tutunun. Týraþ olurken kullandýðýnýz kolu diðer kolla destekleyin.
• Bir hareketi yaparken hareket eden eklemi yukarýdan destekleyin. Örneðin yazý yazarken el bileðinizi masanýn üstünde güvenli bir þekilde tutun.
• Harekete katýlmayan kol veya bacaðýnýzý rahatça dayayýn. Otururken ayaklarýnýz yere deðsin, kolunuz kucaðýnýzda veya bir yere dayanmýþ dursun.
• Omuz kaslarýnýzda zayýflýk varsa uzun saplý fýrça, tarak, banyo süngeri gibi özel üretilmiþ araçlar kullanýn.
• Elinizi kullanýrken bir atelle destekleyin. El ve el bileðinizi dinlendirmek ve rahatlatmak için de atelden yararlanabilirsiniz.
• Aðýr taþýmayýn, birþey taþýmanýz gerektiðinde kolunuzun altýna sýkýþtýrmayýn.
drop
Kadrolu Üye

Teþekkür Sayýsý 0

Mesaj Says: 292

« Yantla #1 : 09 Ocak 2008 - 23:57:11 »

Sevgili randy, bunlar çok faydalý bilgiler. Teþekkürler bizlerle paylaþtýðýn için. Ben de kendi kendime bazý þeylere dikkat ediyorum. Seninde yazdýðýn gibi diþ fýrçalarken mutlaka lavabodan tutunuyorum. Yemek ya da çay taþýmam gerektiðinde iki elime birer tane alýp taþýmak yerine tek tek taþýyorum. Çünkü hem elimin benim kontrolum dýþýnda tuttuðum birþeyi býrakýverme huyu var hem de denge kaybý yaþýyorum zaman zaman. Tek elimle taþýdýðým zaman dengem bozulduðunda boþtaki elimle bir yere tutunabiliyorum. Ayakta durmam gerektiðinde mutlaka bir yere yaslanýyorum ya da en azýndan ufacýkta olsa elimle tutunabileceðim bir yer buluyorum.
kivo
Asil Üye

Teþekkür Sayýsý 7

Mesaj Says: 2532

« Yantla #2 : 10 Ocak 2008 - 10:05:24 »

randy paylaþýmýn için teþekkür ederim. yanlýz bu yazdýklarýn vücudu tembelleþtirip eklem kaslarýnýn kýsalmasýna ve güç kaybýna sebep olmazmý sence. çünkü ms hastalarýna verilen fizik tedavi hareketlerinde kol ve bacak esnetme hareketleri denge hareketleri ve güç kazanma hareketleri normal yaþamýmýzý sürdürebilmemiz için veriliyor. Bu hareketlerin bazýlarýný senin yazýnda belirttiðin önü düðmeli olmayan kazak giymek ,tuvalette kalkarken bacaklarýna güç vermek, normal diþ fýrçasý kullanmak, saçýmýzý kýsa saplý tarakla taramaklada yapýyoruz. Kendimizi tehlikeye atmadan bazý zorluklarýnda üstüne gitmemiz gerektiðini düþünüyorum. Saðlýklý günler dilerim 

HATIRLAR
MISIN DOGDUGUN ZAMANLARI? SEN AGLARKEN HERKES SEVINÇLE GÜLÜSÜYORDU. ÖYLE
BIR ÖMÜR YAÞA KI, ÖLDÜGÜN ZAMAN HERKES AGLASIN, SEN MUTLULUKLA GÜLÜMSE.
Sayfa: [1]   Yukar git
  Yazdr  

Gitmek istediiniz yer:  

eXTReMe Tracker
|Ana Sayfa| Sitemap | Ariv | Wap | Wap2 | Wap Forum | XML | Rss
MySQL ile Glendirildi PHP ile Glendirildi Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines XHTML 1.0 Geerli! CSS Geerli!

13 Nisan 2019 - 13:47:07