Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/mslidost/public_html/forum/Sources/Load.php(225) : runtime-created function on line 3

Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/mslidost/public_html/forum/Sources/Load.php(225) : runtime-created function on line 3
MS'li yazar Çaðrý Akyol'un paylaþým yazýsý
05 Mays 2024 - 09:47:42 *
Merhaba, Ziyareti. Ltfen giri yapn veya ye olun.

Kullanc adnz, parolanz ve aktif kalma sresini giriniz
Google
Duyurular: Güncel Ms Bilgilerine Doktorlarýmýzdan bölümünden ulaþabilirsiniz...

Ana Sayfa   Yardm Oyun Ara Giri Yap Kayt  
Sayfa: [1]   Aa git
  Yazdr  
Gnderen Konu: MS'li yazar Çaðrý Akyol'un paylaþým yazýsý  (Okunma Says 3323 defa)
0 ye ve 1 Ziyareti konuyu incelemekte.
Under_Attack
Asil Üye

Teþekkür Sayýsý 6

Mesaj Says: 2278

« : 16 Temmuz 2007 - 22:20:46 »

Kendimi açýklama yapmak zorunda hissediyorum. Evet, tüm yazmamalarýma raðmen, editörümüz inatla beni sayfada tuttu. Tüm yazamamalarýma da diyebiliriz. Ne yazacaðým konusundaki tereddütlerimi paylaþtýðým, neredeyse aylar önce yazýlmýþ yazýmdan sonra, klavyenin baþýna her geçiþimde bir saðlýk sorunu ile baþ baþa kaldým. Ýstemezdim yazacaðým þeyin bunun olmasýný ama köþemin kaderinde bu varmýþ. Ayrýca yaþamýn içinde bana ayrýlmýþ olan köþemin... Bakýn beni tek gözle klavyenin karþýsýna oturtan þeye…

Dört sene önce uzun süredir karþýlaþmadýðým bir arkadaþýmla karþýlaþtýk. Görüþmediðimiz zaman içinde neler yaþadýðýmýzý alelacele anlatmaya koyulduk. O gün anlattýklarý aklýmdan hiç çýkmamýþtý. “ Artýk Türk filmlerine inanýyorum Çaðrý.” diyordu. Multiple Skleroz ataðý geçirmiþ ve bir ay kadar görmeden yaþamýþ ardýndan kortizon tedavileri sonucu tekrar görmeye devam etmiþti. Sanýrým bu hastalýðý daha önce birkaç dergide de okumuþ olmalýyým ki o zaman dinlediðimde çok yabancý olmadýðýmý hatýrlýyorum ama semptomlarýnýn neler olduðu ile ilgili herhangi bir fikrim yoktu. Ve sevgili Ayþenur evlenerek baþka bir þehre yerleþti. Arada bir telefonla görüþmelerimiz devam etti. Ve bu aralar daha sýk olmak kaydýyla devam etmekte…

Ve bir arkadaþýmýn babasý,33 yýldýr MS’in anlamýný bilen  Sabahaddin Peker ile tanýþýklýðým..Nam-ý diðer Sebo Dede. Yine kendi akýbetimden habersiz bir þekilde hastalýðý tanýmam ve hastalýkla ilgili ön yargýlarýmý yýkmamda yardýmý çokça dokunmuþ sevgili Sebo Dede ile telefon görüþmelerimiz son günlerde epey artmýþ bir durumda. Hastalýðýn erkek hastalarda çok daha yýkýcý bir þekilde ilerlediði söylenmesine raðmen, gerçekleri yanýlsatmakta ustalaþmýþ birisi… Bu da onun oyunu…

Ve ben… Birden benim de bir hikâyem oldu. Yukarýda ismi geçen arkadaþlarýmýn yaþadýklarýnýn zerresini bile aktaramadýðýmýn farkýndayým. Ama onlarý yazmak zorundayým çünkü MS farkýndalýklarýnýza göre algýlayabildiðiniz, anlaþabildiðiniz bir hastalýk. Bu yüzden daha önce kafanýzda oluþturduðunuz tanýmlar, onu nasýl karþýlayacaðýnýzý çok etkiliyor. Ve bu hastalýðýn en önemli özelliði onu nasýl karþýlayabildiðinize göre devam ediyor oluþu diyelim. Bu kesin bir bilgi deðil ama, en güzel tedavi yöntemi olarak iyimserliðin önerildiðini bir dipnot olarak düþelim. Benim MS’im bana özgü diyelim. Doktorum ilk ataðým olduðu için hastalýðý mümkün mertebe sahiplenmemem, ama yine de tedbiri elden býrakmamam yönünde bir tavýr izliyor. Halen tedavim devam ediyor.

Nasýl baþladý? Yaklaþýk son 2–3 haftadýr sol gözümü hareket ettirdiðimde hissettiðim aðrýlar için birkaç kez göz doktoruna gitmeme raðmen hiçbir sonuç alamadým. Geçen hafta sonu gözümün önüne gelen perdeler ve iki gözümün arasýndaki renk algýsýndaki ani farklýlaþma soluðu göz doktorunda almama neden oldu. Cumartesi sabahý bir özel hastanenin göz doktoruna yeniden baþvurdum. Bir þeyimin olmadýðý ve migrenimin bir göstergesi olduðu ve de pazartesi bir nörologa baþvurmam gerektiði söylenerek eve geri gönderildim. Pazar günü ise belirtilerin artmasý üzerine devlet hastanesine gittim. Oradaki göz doktoru þüphelenmesine raðmen, nörolog acil bir durum bulmadýðýný söyleyerek eve geri yolladý. Ve ben hala bir teþhis alamamýþ bir halde MS olduðumu içten içe düþünerek yeni bir hastanenin nörologu ile görüþtüm ve felç olmadýkça acilen pek nadiren çekilen MR çekiminin yapýlmasýný saðladým. Ve nihayet plaklarýmla da böylece karþýlaþmýþ oldum. Ve tabii ki bu konuda uzmanlaþtýðý bilinen bir hekimle görüþmeye baþladým. Pazartesi sabahýndan beri devam eden kortizon tedavim bugün serum haliyle sonlandý. Geriye kalan 10 gün boyunca kapsüller halinde almaya devam edeceðim. Erken taný aldýðýmý söyleyebiliriz ama hastalýkla ilgili zamanýn ne getireceðini açýkçasý bilmiyorum. Göz aðrýlarýmda azalma var ancak görüþümün ne zaman ve ne kadar düzeleceði tam olarak bilinmiyor. Kortizonla birlikte tuz alýmýnýn kesilmesi gerektiði için yemeklerin pek tatsýz, tuzsuz olmasý dýþýnda çok büyük bir þikâyetim yok. Bu arada yeni MS’lilerle karþýlaþýyorum hastanede. Ýyi oluyor. Gülüyoruz bazýlarýyla. Sahip çýkmamaya çalýþýyoruz hastalýðýmýza... Sanki bir huyumuzdan bahseder gibi bahsediyoruz MS’ten…

Ýnternetten fazla bilgi almamaya çalýþýyorum. Birbiriyle o kadar alakasýz örnekler okuyorum ki bir an her yerimin sakat kalacaðýný düþünüyorum. Her þeyin bittiðini hissetmeme neden oluyor. Bir baþka yazýda her þeyin çok güzel olacaðýný, bu hastalýðýn yaþamý yeniden, farklý algýlamamý saðlayacaðýný düþünüyorum. En güzelinin, en doðrusunun kendi hayatýma, kendi geçmiþime ve geleceðime bakmak ve hastalýðýmý oralardan okumak olduðunu düþünüyorum.

Bazen hayatýn içindeki materyallerin, bencilliðimizin, sadece bize ait olan bir dünya ile yaþýyor oluþumuzun, görmemiz gereken þeyleri perdelediðini, bizi aslýnda daha boþ ve mutsuz yaptýðýný biliyorum. Ne yazýk ki yaþadýðýnýzý iliklerinize kadar hissedebilmeniz için, bazen böyle hastalýklarý yaþamanýn da hoþluklarý olduðunu düþünüyorum. Tabi þu an bu hastalýðýn neresindeyim ve ne olacaðým, her þey nasýl ilerleyecek, hiçbir þey bilmiyorum. Ama her þey çok güzel olsun istiyorum. Tek gayesi insanlarý anlamak ve onlarýn dertlerini hiç unutmamak olan birisi olarak kalmak ama bunu yaparken de saðlýklý kalmak istiyorum. Gözümün önüne inen perdenin, insanlarla aramdaki perdeleri yýrtmasýný her þeyi caný gönülden görmeyi diliyorum. Ve hayatta herkesin bir görevi olduðunu unutmamayý… Tanýþmalarýn, arkadaþlýklarýn, hastalýklarýn zamaný geldiðinde gerçekleþtiðini... Acý çekmenin de, mutluluk kadar gerekli olduðunu bünyeye... Ve insanýn kendisi kadar yakýn hissettiði bir eþinin olmasýnýn ne büyük bir güzellik olduðunu… Arada bir melankolikleþtiðimi de kabul etmeliyim. Bunun kortizonun bir yan etkisi olduðu da söyleniyor. Uzun lafýn kýsasý MS durduk yerde bilinmez bir sebeple bilinmez bir yerinizden ben buradayým diyor ve ne þekilde ne kadar süreceði ile ilgili kimseye net bir þey söyletmiyor. Yine de erken taný ya da bu hastalýðý yaþayanlarý anlayabilmeniz açýsýndan birkaç yazý okumanýzda yarar var diye düþünüyorum. Belki siz çoktan okumuþtunuz ve beni ta yazýnýn baþýndan beri çok iyi anlýyordunuz.
Sayfa: [1]   Yukar git
  Yazdr  

Gitmek istediiniz yer:  

eXTReMe Tracker
|Ana Sayfa| Sitemap | Ariv | Wap | Wap2 | Wap Forum | XML | Rss
MySQL ile Glendirildi PHP ile Glendirildi Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines XHTML 1.0 Geerli! CSS Geerli!

23 Nisan 2021 - 18:58:24