Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/mslidost/public_html/forum/Sources/Load.php(225) : runtime-created function on line 3

Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/mslidost/public_html/forum/Sources/Load.php(225) : runtime-created function on line 3
kortizon
16 Mays 2024 - 05:34:42 *
Merhaba, Ziyareti. Ltfen giri yapn veya ye olun.

Kullanc adnz, parolanz ve aktif kalma sresini giriniz
Google
Duyurular: Güncel Ms Bilgilerine Doktorlarýmýzdan bölümünden ulaþabilirsiniz...

Ana Sayfa   Yardm Oyun Ara Giri Yap Kayt  
Sayfa: [1] 2   Aa git
  Yazdr  
Gnderen Konu: kortizon  (Okunma Says 12725 defa)
0 ye ve 1 Ziyareti konuyu incelemekte.
Under_Attack
Asil Üye

Teþekkür Sayýsý 6

Mesaj Says: 2278

« : 08 Haziran 2007 - 12:41:19 »

Kortizon pek çok hastalýðýn tek tedavi çözümü. Ancak ilacýn dozu, doktor tarafýndan çok iyi ayarlanmalý. Çünkü kortizon kullanýmýnda en büyük yanlýþý; daha düþük dozlarýn yeteceði hastalarda yüksek doz uygulanmasý oluþturuyor

Yirminci yüzyýlýn Fransýz hekimi Sergent meslektaþlarýna seslenerek: "Hastalýklarý tedavi etmeyin, hastalarý tedavi edin" demiþ. Prof. Dr. Hüsrev Hatemi, bu sözü þöyle açýklýyor: "Her hastanýn kendi koþullarýný hesaba katmak gerekir. Kortizon tedavisi için de bu tavsiye uygundur. Tedaviye, hastanýn ihtiyaç duyduðu en az doz ile baþlanmalýdýr." Kortizon tedavisinin en hassas tarafý; uygun doza yavaþ yavaþ baþlanmasý ve gerekli süre kullanýldýktan sonra yine yavaþ yavaþ kesilmesi. Aksi taktirde, yarardan çok zarar kapýda bekliyor. Prof. Dr. Hatemi, kortizon ve riskleri ile ilgili sorularýmýzý yanýtlamaya devam ediyor...

* Hangi yaþlarda kortizon tedavisi daha riskli oluyor? Çocuklar bu konuda daha mý hassas?
Özellikle çocukluk çaðý ve genç yaþlarda uygulanan kortizon tedavisi geliþme bozukluðuna yol açabiliyor. Kortizonun neden olduðu þiþkinlik sonucu çocukta "Ay dede yüzü" olarak tarif edilen bir çehre oluþuyor. Vücudun kimi bölgelerinde normal dýþý þiþlikler ve gövdede yaðlanma görülebiliyor. Bunun dýþýnda; adale zayýflýðý, kan basýncýnda yükselme, kemik erimesi, seksüel ve psikolojik bozukluklar kendini gösterebiliyor. Ciltte kýllanma, çizgilenme, adet bozukluklarý, tiroid fonksiyonlarýnda ve erkeklerde testisler üzerinde olumsuz etkiler de yine ilacýn hormonlarý etkilemesi sonucu ortaya çýkan diðer belirtiler. Bu etkileri minimuma indirmek içinse, dozun çok iyi ayarlanmasý gerekiyor.

* Kortizon ne kadar süre kullanýlabilir?
Hiçbir þematik sýnýrý yoktur. 20. yüzyýlýn Fransýz hekimi Sergent 'Hastalýklarý tedavi etmeyin, hastalarý tedavi edin' der. Bu, 'her hastanýn kendi koþullarýný da hesaba katýn' demektir. Kortizon tedavisi için de bu tavsiye uygundur.

* Ýlacý býrakýnca yan etkiler hemen biter mi?
Kortizon tedavisinin belki de en hassas yönü; birden bire baþlanýp, kesilememesi. Çünkü tedavi birden kesilince organizmada ani reaksiyonlar doðuyor. Kortizon tedavisine nasýl doz yavaþ yavaþ artýrýlarak baþlanýyorsa, ayný þekilde de kesilmeli. Bazen de kortizon tedavisi hiç kesilemez. Bunun nedeni; hem kortizonun meydana getirdiði bir çeþit tutsaklýk, hem de hastalýk belirtilerinin ilaç býrakýlýnca yeniden görülmeye baþlamasý.

* Baðýmlýlýk yapar mý?
Genel olarak baðýmlýlýk yapmaz. Böbrek üstü bezi yetersizliði anlamýnda fiziksel baðýmlýlýk yapar. Yani; kortizon uzun bir kullanýmdan sonra aniden kesilirse, kendi böbrek üstü bezleri gerilediðinden, hasta þoka girebilir. Kortizon vermek gerekebilir. Böyle konular bilindiði gibi; ruhsal deðil, fiziksel baðýmlýlýk yapar.

* Kortizon kullanýmýnda yapýlan en büyük yanlýþlar nelerdir? Nelere dikkat etmek gerekir?
Daha düþük dozlarýn yeteceði olaylarda yüksek dozlarýn kullanýlmasý hatasý çok sýk görülmektedir. Hastalarda laboratuvar bulgularý ve klinik bulgular yoklanarak, sadece gereken doz ayarlanmalýdýr. Kitap þemalarýna uymaktan çok, o hasta için uygun dozlar aranarak bulunmalýdýr. Kesilmesi aþamasýnda da, kortizonu azaltarak býrakmak yerine aniden kesmek yanlýþtýr. Hastanýn buna çok dikkat etmesi, doktorunun önerilerini uygulamasý gerekir.

* Kortizonun iðne ya da aðýz yoluyla alýnmasý etkisini deðiþtirir mi?
Ýðne þeklinde vermek ilaçlarýn hemen hepsi için daha güvenlidir. Çünkü baðýrsak yoluyla emilim kayýplarý olmaz. Gelen yiyeceklerin günden güne yapacaklarý farklý emilim þartlarý ortaya çýkmaz. Aðýz yolunun olumlu yönü kolaylýðýdýr. Her iki yol da kortizon için kullanýlabilir.

* 'Ben kortizondan sonra þiþmanladým, sonra da böyle kaldým' diyenler ne yapmalý?
Bu kiþilere obez (aþýrý þiþman) hastalara uygulanan yöntemin aynýsý uygulanýr. Yani; diyet, egzersiz ve gerekirse iþtah kesici. Kortizon kesildiði anda þiþmanlýðýn gerilemeye baþlayacaðý þeklinde bir beklenti yanlýþ olur. Çünkü kortizon yað dokusunu görüntü olarak deðil, gerçekten artýrmýþtýr.

* Kilo almak isteyen insanlar için kortizon kullanýlabilir mi?
Kortizonu doping amaçlý olarak ya da kilo almak için kullanmak yapýlabilecek en büyük hatalardan biridir. Kortizonun Türk piyasasýna girdiði 1960'lý yýllardan 1970'li yýllarýn sonuna kadar nadiren bu tip hatalarýn yapýldýðýný gözlemledim. Neyse ki, þimdi bu amaçla kullanýmý azaldý. Kilo almak isteyen kiþi kortizon aldýðýnda iþtahý açýlýr, yað sentezi artar, yüzü kanlý canlý bir kýrmýzýlýða bürünür. Fakat bunun olumsuz bedelini mutlaka öder. 

De-jA-Vu
Asil Üye

Teþekkür Sayýsý 9

Mesaj Says: 2092

aDaPTe_oLaMýYoRuM

« Yantla #1 : 09 Haziran 2007 - 16:11:59 »

Kortizon kullanmak iyi has ta bir de þu ödem olmasa   
naserious
Üye
*

Teþekkür Sayýsý 0

Mesaj Says: 36

« Yantla #2 : 09 Haziran 2007 - 20:11:48 »

mideme çok iþkence yaptý ve psikolijme ama onun sayesinde toparladým kendimi, Allah kimseyi bu zorunluluða tekrar düþürmesin
cagla
Asil Üye

Teþekkür Sayýsý 5

Mesaj Says: 3040

« Yantla #3 : 12 Haziran 2007 - 11:08:36 »

bana hiç ödem yapmadý kortizon ;Dhatta 2 kilo verdim ben garibim galiba

küçükkeN bi yeRim acýyýNca ÖpimDe GeçsiN DerDinya, kaLbiM aCýYo Anne haDi öpTe geçsiN...
kivo
Asil Üye

Teþekkür Sayýsý 7

Mesaj Says: 2532

« Yantla #4 : 12 Haziran 2007 - 12:30:29 »

çaðla sende gariplik yok. bendede oluþmadý ödem. yanlýz aðzýmýn tadýný çok kötü bozdu yediðim her þeyde metalik bir tad aldým. bendeki etkisi de bu

HATIRLAR
MISIN DOGDUGUN ZAMANLARI? SEN AGLARKEN HERKES SEVINÇLE GÜLÜSÜYORDU. ÖYLE
BIR ÖMÜR YAÞA KI, ÖLDÜGÜN ZAMAN HERKES AGLASIN, SEN MUTLULUKLA GÜLÜMSE.
ceren
Asil Üye

Teþekkür Sayýsý 3

Mesaj Says: 1055

« Yantla #5 : 12 Haziran 2007 - 12:44:14 »

bendede kilo kaybý ve aðýzýmýn tadý kötü oldu
ama gecti o günler sevgi ile kalýn
De-jA-Vu
Asil Üye

Teþekkür Sayýsý 9

aDaPTe_oLaMýYoRuM

« Yantla #6 : 12 Haziran 2007 - 19:22:34 »

Nasýl kilo kaybý yapar yaaa ben de mi sorun var ödemler geçsin diye maydonoz suyu içmekten býktým  ( iððððððððððððð )  sabahlarý iki somun ekmek yenir mi kardeþimmm iþte bu kortizon bana yediriyor allahtan kilolu deðilim de fazla dikkat çekmiyor Bu arada ben tuzsuz yemeye hiç dikkat etmiyorum acaba ondan olabilir mi önceden nasýl yiyorsam öle yiyorum tad alamayacaksam neden yemek yiyeyim ki aaa sanýrým hak ediyorum ben al sana ödem fatih ohhh.... 
Under_Attack
Asil Üye

Teþekkür Sayýsý 6

« Yantla #7 : 13 Haziran 2007 - 02:55:06 »

De-ja-Vu bu kortizon bayanlara kilo kaybý yapýyor heralde þansýmýza küselim Karizmatik
De-jA-Vu
Asil Üye

Teþekkür Sayýsý 9

aDaPTe_oLaMýYoRuM

« Yantla #8 : 13 Haziran 2007 - 17:00:53 »

A-plus boþver bana kilo yakýþýyormuþ kýzlar öyle diyor ben de tuzlu yiyorum hehehehee 
cagla
Asil Üye

Teþekkür Sayýsý 5

« Yantla #9 : 14 Haziran 2007 - 11:44:32 »

ne kýskançsýnýz heee

küçükkeN bi yeRim acýyýNca ÖpimDe GeçsiN DerDinya, kaLbiM aCýYo Anne haDi öpTe geçsiN...
kivo
Asil Üye

Teþekkür Sayýsý 7

Mesaj Says: 2532

« Yantla #10 : 14 Haziran 2007 - 11:47:28 »

sende bizi kýskandýrma o zaman ))

HATIRLAR
MISIN DOGDUGUN ZAMANLARI? SEN AGLARKEN HERKES SEVINÇLE GÜLÜSÜYORDU. ÖYLE
BIR ÖMÜR YAÞA KI, ÖLDÜGÜN ZAMAN HERKES AGLASIN, SEN MUTLULUKLA GÜLÜMSE.
De-jA-Vu
Asil Üye

Teþekkür Sayýsý 9

aDaPTe_oLaMýYoRuM

« Yantla #11 : 15 Haziran 2007 - 19:19:25 »

kýskanç kelimesini üzerime alýnmýyorum Kahkaha sana dedi sanýrým engin Kahkaha:D
Under_Attack
Asil Üye

Teþekkür Sayýsý 6

« Yantla #12 : 16 Haziran 2007 - 00:30:26 »

teesüf ediyorum
De-jA-Vu
Asil Üye

Teþekkür Sayýsý 9

aDaPTe_oLaMýYoRuM

« Yantla #13 : 16 Haziran 2007 - 13:37:28 »

sadece teessüf mü ben eshefle kýnýyorum 
cagla
Asil Üye

Teþekkür Sayýsý 5

« Yantla #14 : 16 Haziran 2007 - 17:28:38 »

ne delisiniz siz yaa

Sayfa: [1] 2   Yukar git
  Yazdr  

Gitmek istediiniz yer:  

eXTReMe Tracker
|Ana Sayfa| Sitemap | Ariv | Wap | Wap2 | Wap Forum | XML | Rss
MySQL ile Glendirildi PHP ile Glendirildi Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines XHTML 1.0 Geerli! CSS Geerli!

23 Mays 2022 - 14:57:09