Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/mslidost/public_html/forum/Sources/Load.php(225) : runtime-created function on line 3

Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/mslidost/public_html/forum/Sources/Load.php(225) : runtime-created function on line 3
35 yaþýndaki MS’li Yeþim Akpýnar
03 Mays 2024 - 20:35:55 *
Merhaba, Ziyareti. Ltfen giri yapn veya ye olun.

Kullanc adnz, parolanz ve aktif kalma sresini giriniz
Google
Duyurular: Oyun Bölümümüze ilave edilen yeni oyunlarý oynayýp skorlarýnýzý kaydederek birbirlerinizle tatlý bir rekabet içine girebilirsiniz

Ana Sayfa   Yardm Oyun Ara Giri Yap Kayt  
Sayfa: [1]   Aa git
  Yazdr  
Gnderen Konu: 35 yaþýndaki MS’li Yeþim Akpýnar  (Okunma Says 7806 defa)
0 ye ve 1 Ziyareti konuyu incelemekte.
Under_Attack
Asil Üye

Teþekkür Sayýsý 6

Mesaj Says: 2278

« : 15 Haziran 2007 - 08:05:33 »

Dergi röportajý

Röportaja gitmeden önce doðrusu nasýl biriyle karþýlaþacaðýmý pek tahmin edemiyordum. Telefondaki çekingen ses, ''Ne konuþacaðýz ki?'' diyordu ama sohbetimizi kabul etmiþti. Yalnýz, bebeðiyle fotoðraf çekilmesi konusunda çok hassastý. Israr etmedim. 35 yaþýndaki MS (Multiple skleroz) hastasý Yeþim Akpýnar'la görüþmeye gitmeden önce ben de bu hastalýk üzerine biraz araþtýrdým.

20-40 yaþ arasýndaki genç insanlarý, özellikle kadýnlarý hedef alan bir hastalýk MS. Aktif, eðitimli, sosyal ve yaþam standartlarý yüksek insanlarda daha sýk görülüyor. Yaþamý deðil, yaþam kalitesini tehdit ediyor. Hayatý zorlaþtýran ataklar, kimi zaman hastalarda kalýcý özürler býrakabiliyor. Bulaþýcý, kalýtsal ya da ölümcül deðil ancak kronik bir hastalýk olarak hasta ve hasta yakýnlarýnýn hayatýný doðrudan olumsuz yönde etkiliyor.

Yeþim Akpýnar'ýn kapýsýný çaldýðýmda doðrusu bu ya tekerlekli sandalyede bir hasta yerine karþýmda ayakta dimdik duran genç kadýný görünce rahatladým. Üstelik konuþmaya baþladýkça, adaþ olmamýzýn dýþýnda baþka ortak noktalarýmýz olduðunu da fark ettim. Akpýnar, bir inþaat mühendisi.

Ýlk duyduðunuzda bildiðiniz bir hastalýk mýydý bu? Çok fazla bilmiyordum. Hatta hiç bilmiyordum. Teþhisten sonra okumaya, araþtýrmaya baþladým. Ýnternette araþtýrdým çok kýsa sürede çok detaylý bilgiye sahip oldum. Normal bir hastanýn bileceðinin ötesine geçtim. Ýlk duyduðumda yapamayacaðým þeyleri düþündüm. O anda çok demoralize oluyorsunuz. Nedeni çok bilinmiyor. Elde ayakta uyuþmalar oluyor. Mesela, belli bir mesafeden sonra yürüyemiyorum. Bacaklarým gergin, spastik. Kasýlýyor, bir yere tutunmadan merdiven çýkamýyorum

Bu demoralize olma durumunda, psikolojik yardým alma ihtiyacý duydunuz mu?
Böyle bir þeyi önce istemedim. Benim kendime yardým edemediðim bir durumda baþkasý konuþarak nasýl bunu yapabilirdi? Aslýnda pozitif bilim okumuþ bir insana hiç yakýþmayan bir düþünce deðil mi? Sonra 4-5 ay profesyonel destek aldým ve çok da faydasýný gördüm.

Bu dönemin güçlüklerini de düþünerek çocuk sahibi olmaktan hiç çekinmediniz mi?
Sanýlanýn aksine hamileliðimde hiçbir problem çýkmadý biliyor musunuz? Çocuk sahibi olmayý zaten istiyorduk. Ýþten de o dönem çýkmýþtým. Bizim için uygun bir dönemdi. Ama doktorum belli bir süre izin vermedi. Önce ataklarýn seyrelmesini bekledik. Ama ondan sonrasý çok rahat geçti diyebilirim.

Bu hastalýðýn size öðrettiði bir þey var mý hayata dair?
Bir kere bana kazandýrdýðý çok deðerli dostluklarým ve arkadaþlýklarým var. Dernek vasýtasýyla yaptýðýmýz aktiviteler dolayýsýyla. Bu bir yerde kader birliði gibi bir þey. Ýnsanlar ayný kaderi paylaþýnca birbirini daha iyi anlýyor belirli konularda. ''Yorgunum kafam uçuyor'' dediðiniz zaman o insan anlýyor uçmanýn nasýl bir þey olduðunu. Ya da yirmi metre yürüyüp de ''yoruldum'' dediðinizde onun nasýl bir duygu olduðunu o insan çok iyi biliyor

« Son Dzenleme: 15 Haziran 2007 - 08:08:52 Gnderen: A-Plus » Logged
kivo
Asil Üye

Teþekkür Sayýsý 7

Mesaj Says: 2532

« Yantla #1 : 15 Haziran 2007 - 12:57:39 »

son zamanlarda ms linin halinden ms li anlar sözünü çok duymaya baþladým arkadaþlar ama bilmem yanýlýyormuyum, bu kelimeyi söylemekle ,bu rahatsýzlýðý olmayan insanlarla aramýza bi duvar örmüþ olmuyomuyuz acaba birazcýk haksýzlýk ediyomuþuz gibi geliyor bana nedersiniz bilmem.

tamam mulaka duyarsýz insanlarda var yok deðil ama, bu tarz diologlarda dikkat ettiðim direk ve keskin biçimde bizim halimizden bir baþka ms li anlar denmesi
  belki þanslýsýn diyeceksiniz ama benim çevremde gerek ailem,gerek iþ arkadaþlarým,

HATIRLAR
MISIN DOGDUGUN ZAMANLARI? SEN AGLARKEN HERKES SEVINÇLE GÜLÜSÜYORDU. ÖYLE
BIR ÖMÜR YAÞA KI, ÖLDÜGÜN ZAMAN HERKES AGLASIN, SEN MUTLULUKLA GÜLÜMSE.
kivo
Asil Üye

Teþekkür Sayýsý 7

Mesaj Says: 2532

« Yantla #2 : 15 Haziran 2007 - 13:00:20 »

benden nekadar faydalana bileceklerini çok iyi biliyorlar. ve nerde nezaman yanlýz býrakýp ne zaman yardýmcý olacaklarýnýda iyi biliyorla. saðlýklý günler 

HATIRLAR
MISIN DOGDUGUN ZAMANLARI? SEN AGLARKEN HERKES SEVINÇLE GÜLÜSÜYORDU. ÖYLE
BIR ÖMÜR YAÞA KI, ÖLDÜGÜN ZAMAN HERKES AGLASIN, SEN MUTLULUKLA GÜLÜMSE.
De-jA-Vu
Asil Üye

Teþekkür Sayýsý 9

Mesaj Says: 2092

aDaPTe_oLaMýYoRuM

« Yantla #3 : 15 Haziran 2007 - 16:06:45 »

Sanýrým anlattýklarýnýn  büyük bir kýsmýný çoðumuz yaþadýk. Mesle teþhisten sonra yaptýðým araþtýrmada deðil demoralize olmak beynimden vurulmuþa döndüm çok zor dönemdi, ama zamanla atlattýlýyor. kader birliði demiþ güzel de tabir etmiþ burdaki herkezle istesek te istemesek te kader birliði ediyoruz ve Bizi en iyi biz anlarýz sözüne sonuna kadar katýlýyorum. diðer insanlara anlatýrken yaþadýðýmýz sorunlara hiç girmek bile istemiyorum...
De-jA-Vu
Asil Üye

Teþekkür Sayýsý 9

aDaPTe_oLaMýYoRuM

« Yantla #4 : 15 Haziran 2007 - 16:09:43 »

A-plus kusura bakma bu gün çok unutkaným Ney ( sanýrým apikobal almadým ondan kaynaklanýyor Kahkaha:D:D ilaç ismi reklama girmesin Kahkaha:D ) paylaþým için teþekkür etmeyi unutmuþum Engincim ya kusura bakma Kahkaha ELLeRiNe SaÐLýK... 
oslem
Yönetici

Teþekkür Sayýsý 6

Mesaj Says: 3192

« Yantla #5 : 15 Haziran 2007 - 16:16:28 »

Arkadaþlar teþekkur etmek ýcýn kýsýlerýn yazýlarýný okurken yanda nýcklerýnýn altlarýnda teþekkur et var oraya týklarsanýz kiþiye edilen teþekkur sayýsý artýyor onuda kullanýn olurmu

Buarada sanýrým çogumuz ms i hiç bilmezken taný konduktan sonra araþtýrmalarla oldukça fazla bilgi sahibi olduk ..
Under_Attack
Asil Üye

Teþekkür Sayýsý 6

Mesaj Says: 2278

« Yantla #6 : 15 Haziran 2007 - 16:49:12 »

kivo aslýnda bende katýlýyorum bu mslinin halinden msli anlar sözüne. Ama tabiki kendimizi asla soyutlamayacagýz. hýc gerek yok. Sagolsunlar sordular mý anlattýk mý yardýmcý olmaya calýþýyor sewenlerýmýz. Ama tam olarak idrak etmelerýde beklenemez belki. görünüþte biseyýmýz yok gibi agýr ataklar haricinde ama wücudumuzdaki his kaybýný güçsüzlüðü ne kadar anlayabýlýrlerký zaten baslarýna gelmeden.

Fatih dostum ayýpsýn:) ne demek tesekkur falan. cansýn dostum. Bunlar önemli degýl. paylaþmak baki kalan.

muck
De-jA-Vu
Asil Üye

Teþekkür Sayýsý 9

aDaPTe_oLaMýYoRuM

« Yantla #7 : 15 Haziran 2007 - 19:14:34 »

Engin herþey boþ önemli olan muckk 
Sayfa: [1]   Yukar git
  Yazdr  

Gitmek istediiniz yer:  

eXTReMe Tracker
|Ana Sayfa| Sitemap | Ariv | Wap | Wap2 | Wap Forum | XML | Rss
MySQL ile Glendirildi PHP ile Glendirildi Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines XHTML 1.0 Geerli! CSS Geerli!

21 Temmuz 2021 - 05:38:23